Studenti složili novou československou hymnu k letošnímu 17. listopadu

16.11.2021
Redakce

Studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network (EDYN) z České a Slovenské republiky vytvořily novou československou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu. Song s názvem „Samet“ je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe, stejně jako to udělali jejich předchůdci v roce 1989.

„Když jsme písničku psali, chtěli jsme, aby z ní bylo jasně cítit jedno – naděje. Naděje, že stejně jako v roce 1989 mohou mladí něco změnit. A myslím si, že to se nám v písni podařilo vystihnout,“ komentuje Giancarlo Lamberti, skladatel a člen kapely Candlelights. Sametovou novinku nazpívaly dvě studentské kapely – Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohém z uskupení Rapress. „Mám radost z toho, že se nám do songu podařilo zakomponovat hned několik hudebních stylů tak, aby si v tom každý mohl najít to svoje,“ dodává Lamberti.

Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám sametové revoluce vyšel z dílny organizace Youth, Speak Up. „Chtěli jsme vytvořit písničku, která mladým lidem dodá odvahu měnit svět kolem sebe k lepšímu. Slova písně vyjadřují touhu vystoupit z davu a stát si za tématy důležitými pro mladou generaci. To, že jsou mladí lidé strůjci změny, dokázaly i letošní volby, které podle exit pollů rozhodli právě mladí voliči,“ vysvětluje Jana Soukupová, zakladatelka organizace Youth, Speak Up! a členka EDYN, která se již od roku 2018 snaží aktivně prosazovat témata mladých lidí v politice. Stojí například za projektem volbypromlade.cz.

Song bude poprvé naživo ke slyšení 17.11., na místě, kde odstartovala sametová revoluce – na pražském Albertově. Studenti zde vystoupí odpoledne ve 13:00. Již nyní si song můžete poslechnout na Spotify a YouTube. Na Apple Music již brzy.

Tento projekt vznikl za podpory českých s slovenských členů European Democracy Youth Network. Tato organizace přispívá k navazování dialogu napříč rozdílným názorovým spektrem a podporuje mladé aktivní členy ve veřejném životě – v politice i v občanské společnosti.

Zdroj: Tisková zprávaNepřehlédněte