• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Studenti středočeských škol se seznamují s družstevnictvím

  1.10.2021
  Andrea Cerqueirová

  Na kladenské Střední škole designu a řemesel odstartovala série seminářů Družstevnictví v kostce, pořádaných Alternativou zdola ve spolupráci se Středočeským krajem, Družstevní asociací ČR, Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ekumenickou akademií.

  „Plno lidí si bohužel myslí, že existují jen zemědělská družstva,“ řekl vedoucí projektu Dan Glas z Alternativy zdola. Lektor Jiří Svoboda vyvrátil další mýtus – že družstevnictví vymysleli komunisté. Připomněl, že první družstvo vzniklo v roce 1844 v Anglii, a bylo jím Rochdalské družstvo spravedlivých průkopníků. Prvním českým družstvem byl v roce 1847 Pražský potravní a spořitelní spolek. Svoboda dodal, že jako družstvo vzniklo i Národní divadlo, podle vzoru pařížské Eiffelovy věže se zrodilo Družstvo rozhledny na Petříně, v nedávných letech vzniklo z iniciativy tehdejšího senátora Jiřího Dienstbiera Družstvo fanoušků Bohemians atd.

  Zajištění potřeb

  Důvodem zakládání družstev byla a je obrana proti ekonomickému tlaku a zajištění potřeb. Od s. r. o. se liší mimo jiné tím, že každý družstevník má, bez ohledu na počáteční vklad, jeden hlas. Družstvům se podle slov Svobody dařilo za první republiky, protektorát znamenal jejich násilnou reorganizaci, za komunistického režimu mnohá družstva fungovala, podléhala ale stranické politice. Po roce 1989 se začaly rojit mýty o družstvech, utlumil je transformační zákon přijatý v roce 1992. „V současné době je v České republice 1250 družstev,“ uvedl Svoboda. Jedná se o družstva bytová, spotřební, výrobní či zemědělská, která zastřešuje Družstevní asociace ČR. Družstevníků v nich je 744 531 a zaměstnanců 45 076.

  Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a bude se na ní podílet

  Schopnost domluvy

  Jiří Silný z Ekumenické akademie představil Fair & Bio pražírnu z Kostelce nad Labem, která – díky projektu z Evropské unie na podporu zaměstnanosti v regionech – vznikla v roce 2013, přičemž většina jejích zaměstnanců má zdravotní handicap. Náš REGION o pražírně v minulosti podrobně informoval. Jejím gró je zpracování zelené kávy, která do České republiky putuje s certifikací Fairtrade a jejíž drtivá většina je bio. Podle Silného se lidé v družstvu musí být schopni domluvit, je to dobré prostředí pro to, aby každý mohl uplatnit své schopnosti, které se vzájemně doplňují.

  Představení Drutěvy

  V rámci semináře vystoupily též zástupkyně družstva Drutěva, které vzniklo v roce 1950 a zaměstnává nejen lidi se zdravotním postižením v šicí dílně, pletárně, prádelně či žehlírně atd. Předsedkyně družstva Kristýna Kilic Bukovská a místopředsedkyně Jana Baťhová uvedly, že v současné době tam je 155 zaměstnanců, z toho 128 se zdravotním postižením, členů družstva je 71. Další semináře Družstevnictví v kostce se uskuteční pro studenty středních škol či učilišť v Berouně, Hořovicích, Stochově, Mělníku, Novém Strašecí, Poděbradech a jiných městech Středočeského kraje. Představena budou nejrůznější další družstva, kupříkladu Granát Turnov.  Nepřehlédněte