• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Studie má posoudit možný dopad větrníků na životní prostředí

  25.6.2024
  Simona Knotková

  Firma meridian Nová Energie nechává posoudit možný dopad stavby dvou větrných elektráren na okolí.

  Záměr se týká území u obce Moraveč na Pelhřimovsku. Vyplývá to ze záměru s názvem Zelená Česká Kanada, který byl v pondělí zveřejněný v informačním systému EIA. Starostka Eva Zadražilová řekla, že obec Moraveč s firmou jednala, ale nedohodla se s ní a jednání ukončila. Nynější zveřejnění záměru ji překvapilo. Moraveč má skoro 200 obyvatel.

  Firma meridian Nová Energie, s.r.o., sídlí v Karlových Varech. V záměru uvedla, že by větrníky vysoké po osu rotoru 166 metrů měly stát v lokalitách Křížence a Fořtovna. Výkon obou elektráren v součtu předpokládá od 9,8 po 13,2 megawattu (MW), záviset podle firmy bude na zvoleném typu generátoru. Od nejbližšího obydleného místa budou elektrárny vzdálené 962 metrů, od ostatních přes kilometr, uvedl investor v záměru. Stavbu by chtěl uskutečnit mezi lety 2028 a 2030.

  Mezi samosprávy dotčené záměrem byly kvůli významnému vlivu na krajinný ráz krajským odborem životního prostředí zahrnuté obce v okruhu zhruba 2,4 kilometru. Jsou to obce Moraveč, Vysoká Lhota, Dobrá Voda u Pacova, Lidmaň, Těmice, Leskovice, Střítež a městys Nová Cerekev. Mezi dotčené samosprávné celky patří také Kraj Vysočina. K záměru se zájemci mohou vyjádřit do 30 dnů.

  Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti. Na území kraje je zatím sedm větrných elektráren. Poslední dvě byly postavené v roce 2009 u obce Věžnice na Havlíčkobrodsku, každá má výkon 2,05 MW. Tyto dva větrníky provozuje firma ČEZ. Vzhledem k nynější podpoře obnovitelných zdrojů energií jednají o stavbách větrníků investoři na řadě míst v kraji.

  V únoru byl v systému EIA zveřejněný záměr na stavbu 17 větrných elektráren na území obcí Stonařov, Suchá a Otín na Jihlavsku. U tohoto záměru nazvaného Koncepce území zelená Vysočina podle úřadů nelze vyloučit významný vliv na životní prostředí, proto rozhodly o jeho podrobnějším posouzení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte