• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sutí zavezli mokřady, teď chtějí vyšší úhrady

  30.5.2019
  Marcel Mihalik

  Chybou úřadu se prodražily stavební práce o 3,5 milionu korun. Za sportoviště u ZŠ Na Smetance tak Praha 2 zaplatí 30 milionů. Odbor majetku a investic totiž nezapracoval do projektové dokumentace sanaci sklepů, kritizuje opozice. Nelíbí se jí ani cena za šatny. Revitalizaci navíc dělá firma pokutovaná za poškození chráněné krajinné oblasti.

  Pozemek o rozloze 2419 metrů2 na rozhraní ulic Na Smetance a Italská se mění v multifunkční sportovní hřiště. Plac dřív využívalo okolo 300 občanů z Vinohrad jako komunitní zahradu pro sousedská setkání, grilovačky nebo pěstování zeleniny. O záměru revitalizace prostoru v blízkosti ZŠ Na Smetance byli místní dopředu informování. A dokonce i argument radnice, že sportoviště bude přínosné pro víc než tisícovku dětí, nerozporovali.

  smetanka_pred1945
  Historická fotografie - Na Smetance před roku 1945.
  (archiv)

  Vítězem tendru se stal jediný uchazeč, společnost AQUASYS ze Žďáru nad Sázavou. Původní vysoutěžená cena byla 25,6 milionu korun. Jenže sanace sklepů, které se pod hřištěm nacházejí a o kterých radnice tušila, zakázku na vícepracích nyní prodražila o 3,5 milionu korun. Revitalizace hřiště tak rezidenty odvádějící daně na Dvojce vyjde na 29,2 milionu korun. A to je předmětem kritiky.

  O sklepech věděli všichni kromě projektanta

  Příčinou je podle opozice zbrklá příprava projektu. „Stavba je prodražena, jelikož bylo třeba sanovat staré sklepy, které nebyly v projektové dokumentaci. Přitom se o nich vědělo. S nadsázkou lze říct, že o nich věděli všichni, kromě projektanta,“ rýpl si do práce úředníků Odboru majetku a investic lídr opozice Jaroslav Němec (Piráti).

  sklep-nasmetance1
  Důkaz o sklepech v místech sportoviště u ZŠ Na Smetance dostali úředníci MČ Praha 2, tvrdí zastupitelka Jechová.
  (Kateřina Jechová)
  sklep-nasmetance2
  Důkaz o sklepech v místech sportoviště u ZŠ Na Smetance dostali úředníci MČ Praha 2, tvrdí zastupitelka Jechová.
  (Kateřina Jechová)

  Za pravdu mu dává i zastupitelka Kateřina Jechová (Zelení). „O těch sklepech jsme informovali městskou část v době, kdy jsme tam měli komunitní zahradu. Zjistili jsme, že tam jsou, když se při průtrži mračen záhadně ztrácela voda. Poté jsme to hlásili správní firmě a ta to nechala zasypat pískem. Dále o tom mluvil můj muž na místním šetření kvůli kácení na jaře 2017, byl u toho prý projektant a zástupci odboru životního prostředí,“ míní opoziční zastupitelka.

  Šatny za cenu vilky

  Rekonstrukci měla podle opozice prodražit i stavba šaten. Ty mají vyjít na 10 milionů korun a jejich užitná plocha je plánována na 222 m2. Za 1m2 tak má investor z městského rozpočtu zaplatit 45 tisíc korun. „Triviální přízemní drobná stavba, neobsahující žádné speciální prvky či technologie, ale za cenu rodinné vilky,“ podivuje se Němec pro Náš REGION.

  grundler
  Michael Grundler, místostarosta Prahy 2.
  (Praha 2)

  Správu majetku městské části má na Praze 2 v rukou radní Michael Grundler (TOP 09). V radničních novinách doslova uvedl, že škola Na Smetance je pro něj srdeční záležitostí. Plánuje do ní investovat. „Ve škole Na Smetance se také měla provádět dílčí oprava podkroví, ale když jsem se seznámil s  celkovým stavem školy, dospěl jsem k názoru, že smysl má opět jen zásadní rekonstrukce. Na  důkladnou rekonstrukci podkroví musí navazovat výměna oken, oprava topení, fasády a podobně. S investicemi do škol budeme v tomto volebním období pokračovat a Smetanka je první v řadě. Je to velký projekt a bude poměrně komplikovaný i tím, že jde o kulturní památku,“ prohlásil.

  Grundlerova srdcovka

  Zda i další Grundlerem popsané opravy bude vítězit AQUASYS bude Náš REGION sledovat. Společnost budí rozpaky svým chováním k zeleni a životnímu prostředí. Před dvěma lety jí inspektoři dali půlmilionovou pokutu za nelegální činnost v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Firma jednatele Jiřího Peřiny porušila zákon o ochraně přírody v roce 2015, když vykácela nejméně 1400 metrů2 dřevin bez povolení a do CHKO Žďárské vrchy u Škrdlovic zavezla stavební suť a demoliční odpad.

  „Při terénních úpravách například došlo k zavezení mokřadu, nevratnému poškození původního půdního pokryvu a změně vodního režimu v CHKO. Vykácení rozsáhlé části břehového porostu Stržského potoka změnilo krajinný ráz lokality,“ popsal před dvěma lety ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

  Paradox je, že firma dělá podle Registru smluv pro státní podniky, jako Lesy ČR, Povodí Moravy nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

  Papírový nábytek je populární kvůli hmotnosti a nízké ceně. Pořídili byste si ho?  Nepřehlédněte