Švandovo divadlo oslaví premiéru R.U.R. Novou hru napsal robot

17.12.2020
Zuzana Půrová

Přesto v divadle nezahálí, hned v úvodu nového roku, konkrétně 25. ledna 2021 – v den stoletého výročí premiéry hry Karla Čapka R.U.R., zde bude uvedena unikátní inscenace pojmenovaná AI: Když robot píše hru.

Debata s odborníky

Text je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí vypráví o radostech a strastech každodenního života z pohledu robota. Premiéra se uskuteční online prostřednictvím živého přenosu na sociálních sítích divadla. Součástí navíc inscenace bude i debata s odborníky. Odpovídat budou spolu s divadelníky na otázku, zda robot zvládne napsat divadelní hru.

Některá pražská divadla zůstanou zavřená až do února, ve hře je i zrušení prázdnin

„Projekt vznikl ve spolupráci Švandova divadla, Matematicko-fyzikální fakulty UK a DAMU.  Cílem bylo prozkoumat, jak se vlastně umělá inteligence chová i nakolik je schopná vytvořit použitelný divadelní text. Já sám jsem byl k téhle představě nejdřív spíše skeptický, ještě víc jsem byl ale zvědavý, co nakonec z počítače vypadne,“ říká Daniel Hrbek, režisér hry a ředitel Švandova divadla.

Hlavní hrdina čelí radostem i strastem

Projekt nevznikal nahodile, počítač totiž generoval obrazy ze života hlavního hrdiny pod dohledem týmu informatiků v čele s počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou z MFF UK. Zmíněný hlavní hrdina je robot, který čelí každodenním radostem a strastem.

„Uvidíme, jak robot pojímá základní lidské otázky jako je narození, umírání, hledání lásky, ale třeba i práce během koronavirové krize,“ prozrazuje Hrbek. Text vznikal v angličtině, do češtiny jej převáděl strojový překlad.Nepřehlédněte