Švandovo divadlo slaví 140 let! Těšte se na den otevřených dveří a prohlídky s herci

26.8.2021
Marcela Nejedlá

Takovými tématy jsou podle dramaturgyně Martiny Kinské například klimatické změny, umělá inteligence, vzájemná nenávist k druhému pohlaví, šikana mezi dospívajícími, tabu znásilnění, ochrana lidských práv i nekalé praktiky tajných služeb. „Skrze uchopení v inscenacích, které nejnověji uvádíme nebo chystáme, chceme danou látku nejen zviditelnit, ale umožnit divákovi dopátrat se příčin, následků, souvislostí a umožnit mu tak důkladnou reflexi,“ uvedla Kinská.

Sezonu 2021/22 zahájí 18. září ve Velkém sále Švandova divadla Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh z Paříže 17. století režíruje Martin Františák a diváci jej uvidí v novém přebásnění oceňovaného britského dramatika Martina Crimpa. Cyrana hraje Luboš Veselý, Roxanu ztvární Natálie Řehořová. Následuje Velmi drahý jed, hra britské dramatičky Lucy Prebble, mapující kauzu otravy Alexandra Litviněnka, bývalého agenta KGB a FSB. Inscenace měla světovou premiéru v září 2019 v londýnském Old Vic Theatre a v režii Thomase Zielinského ji diváci ve Švandově divadle poprvé uvidí 6. listopadu. Role Alexandra Litviněnka se zhostí Petr Lněnička.

Ve Studiu Švandova divadla uvedou ještě do konce tohoto roku titul Muž vlastní penis, vagina vlastní ženu, který připraví režijní dvojice Miřenka Čechová a Petr Boháč. Jejich inscenace nabízející originální pohled na misogynii (nenávist k ženám) a misandrii (nenávist k mužům) bude mít premiéru 27. listopadu. Studio pak uvede 12. února 2022 ještě novinku pod názvem Dějiny násilí. Adaptace románu francouzského autora Édouarda Louise vypráví příběh homosexuálního mladíka, který se stal obětí zločinu.

Ve Velkém sále se 12. března příštího roku uskuteční premiéra titulu Winton. Hru na motivy života Sira Nicholase Wintona napsala pro Švandovo divadlo Kateřina Tučková. V titulní roli se představí Matěj Anděl, režisérem bude Martin Františák. Další premiérou ve Velkém sále bude komedie Ecce homo Homolka plánovaná na 28. květen 2022. Dramatizace kultovního filmu o rodině Homolkových, vyrážejících tentokrát na výlet do přírody, připravuje Švandovo divadlo v adaptaci a režii Kristýny Jankovcové a Adama Svozila.

V listopadu Švandovo divadlo plánuje o deset procent zdražit vstupenky a dorovnat tak náklady, které divadlu vzrostly i kvůli vynucené pauze způsobené pandemií. „Ale máme také lepší zprávu: jen pár kroků od naší hlavní budovy plánujeme vybudovat komunitní centrum, nové místo pro živou komunitní kulturu a setkávání. V tuto chvíli o tom jednáme se zástupci městské části Prahy 5 a Magistrátem hlavního města Prahy,“ sdělil ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek.

Centrum by mělo vzniknout v proluce domu nacházející se v ulici Elišky Peškové, což je symbolická adresa. Eliška Pešková byla herečka, autorka, překladatelka a manželka Pavla Švandy ze Semčic, s níž Švandovo divadlo před 140 lety zakládal.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte