Svatý Ambrož byl doktor s medovým jazykem. Dodnes je záhadou, proč proháněl děti

7.12.2018
Václav Pavlík
Další fotky

Ambrož po nastoupení do úřadu rozdal své veškeré jmění chudým a církvi a taktéž naložil i s dědictvím po svém bratrovi.

V následujících třech letech si musel doplnit duchovní vzdělání. Horlivě studoval a jeho předností bylo, že uměl řecky a tak mohl číst díla řeckých spisovatelů v originále.

Zemřel 4. dubna 397.

Čerti vnášeli do oslav Mikuláše erotické napětí. Proč je to dnes svátek pro děti?

Doktor s medovým jazykem

Svým kázáním dokázal srozumitelně oslovit zástupy věřících. Jeho výmluvnost, podle legendy, byla způsobena rojem včel. Když ještě jako dítě spal, na obličej mu usedl roj včel. Do otevřených úst mu vlétávaly včely a krmily ho medem. Od žádné však nedostal žihadlo. Proto je také zobrazován s úlem. Později byl nazýván jako „doktor s medovým jazykem“.

Zachovala se jeho mravoučná a bohoslovecká díla. Zavedl pro křesťanskou bohoslužbu termín „mše“.

Krampus jako chlupatá postava s rohy. Ukazují ho pohlednice až příliš děsivého?

Zvyk spojený se sv. Ambrožem

Tam, kde byl kostel zasvěcený tomuto světci, bylo zvykem, že Ambrož honil děti kolem kostela. Jeden muž se vždy přestrojil za sv. Ambrože. Vzal si dlouhou bílou košili a na hlavu si posadil černou špičatou čepici se závojem přes obličej. Do jedné ruky si vzal proutěné koště polepené papírem s dlouhou násadou. V druhé měl uzlík s cukrovinkami. Když nastal soumrak, děti se sešly u kostela a jakmile se objevil, začaly na něj pokřikovat. Ambrož jim hrozil výpraskem, začal je hned honit a občas jakoby ztratil nějakou sladkost jako lákadlo na děti. Jakmile se některé dítě sehnulo, aby sebralo cukroví ze země, muselo být velmi ostražité. Ambrož čekal chvíli, kdy touha po sladkém převýšila ostražitost dítěte. Rychle se k němu přiblížil, a pokud nebyly děti dost rychlé, připletly se koštěti do cesty.

Původ a význam tohoto neobyčejného zvyku je zasunut v minulých časech a těžko bude dnes objasněn. Tehdejší současníci ho znali, ale nepovažovali za nutné zaznamenat jej pro budoucí generace. Časem upadl v zapomnění a popsán byl jen jeho průběh a taktéž i bez vysvětlení Ambrožova zvláštního převleku.

FOTO: Svatý Ambrož

Svatý Ambrož - jitkaneradova.blogspot.comSvatý Ambrož - Římskokatolická farnost Rakovník – WebnodeSvatý Ambrož - Cesty a památky – AmbrožSvatý Ambrož - ceske.tradice.czSvatý Ambrož - ceskobudejovický.denik – 1.cz
Další fotky
Svatý Ambrož - Biskupský stolec – dekanství.czSvatý Ambrož - ceskobudejovický.denik 2.czSvatý Ambrož - Libor Čermák – iDnes – AmbrožSvatý Ambrož - QAktuálně.cz – AmbrožSvatý Ambrož - WikipedieSvatý Ambrož - Včelaři z Jablonce n. N. – eStránky

Pranostika

Podle meteorologů končí 7. prosincem ondřejsko-mikulášská obleva, která začala 28. listopadu a 8. nastupuje tomášská zima. Ale jak už to u nás chodí s počasím, může teploměr ukazovat teplotu nad 0 0 C i může být mráz.

Už však na sv. Ambrože může být vlezlá zima a foukat studený vítr – „O sv. Ambrožu ucpi v sednici každou díru“. Tak je třeba prohlédnout dveře a okna, vzít těsnění a zjistit, kudy nám čiší do bytu či domu. Ještě, že to nemusíme dělat jako naši předkové – suchým mechem!

 Nepřehlédněte