• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Švindl nebo Stará panna. Co všechno můžete hrát s kartama na Prší?

    Karty na Prší se jmenují německé. Jistě znáte i karty na žolíky, těm se říká francouzské. Karty na Prší mají většinou o dost jednodušší pravidla než karty žolíkové. Můžete ale hrát o dost víc her než jenom zrovna prší. Znáte třeba Švindl, Oko nebo Starou pannu? Tyhle všechny hry a mnohé další jsou neuvěřitelně snadné a můžete si jimi zkrátit dlouhé chvíle.

    Švindl

    Počet hráčů : 2 až 6
    Karty: německé – 32 listů
    Cíl hry: Při odhazování hlášené karty se snaží každý hráč co nejrychleji zbavit všech karet v ruce, způsobem poctivým i nepoctivým
    Průběh hry: Rozdávající přidělí každému z hráčů stejný počet karet. Po shlédnutí listu, vynese rozdávající hráč libovolnou kartu rubem navrch. Při tom hlásí barvu nesené karty, která však může být ve skutečnosti jiná. Každý další hráč učiní totéž, přičemž přiznává barvu jen slovy. Spoluhráč po levici (tedy ten který je další na tahu) má právo zkontrolovat zdali hráč zahrál opravdu kartu nesené barvy. V případě, že barva karty neodpovídá, je hráč přistižený při švindlu povinen vzít si celý balík odhozených karet. Jestli-že byl ze švindlu obviněn neprávem, bere celý balík osočitel. Hráč, který bere karty, začíná nový výnos. První hráč, který se zbaví všech svých karet zvítězil. Ostatní hrají dokud nezůstane ve hře jen jeden hráč. No a ten prohrál.

    Hry, pohádky a pouťové atrakce. Divadlo v Příbrami bude opět patřit dětem

    Mögeln

    Počet hráčů: 2 až 4 / 5 až 6
    Karty: německé 32 listů / francouzské 52 listů
    Cíl hry: Zbavit se co nejrychleji karet.
    Průběh hry: Rozdávající přidělí každému z hráčů pokud možno stejný počet karet. Předák položí na stůl libovolnou kartu reversem nahoru a ohlásí údajnou hodnotu. Následně hráči přikládají po jedné kartě reversem nahoru bezprostředně vyšší údajné hodnoty. Na barvu se při tom nebere zřetel. Po esu následuje dvojka u francouzských nebo sedmička u německých karet.
    Kterýkoli hráč může během odkládání karet zaklepat na stůl. V tom případě se otočí poslední odložená karta. Odpovídá-li její hodnota nahlášené, bere všechny odložené karty klepající hráč. No a jestli-že neodpovídá, vezme si je ten kdo kartu položil.
    Vítězem se stává hráč, který se jako první zbaví všech karet.

    Společenské hry prohlubují rodinné vztahy a rozvíjejí osobnost dítěte

    Stará panna

    Počet hráčů: 2 až 6
    Karty: německé nebo francouzské – 32 nebo 52 listů
    Hodnoty: A,(2,3,4,5,6),7,8,9,10,J,Q,K
    Cíl hry: Zbavit se co nejrychleji karet v ruce přikládáním na 4 esové základy na stole a na horní listy na balíčcích protihráčů.
    Průběh hry: Karty se rovnoměrně rozdají mezi hráče, kteří je nechají ležet před sebou v balíčku reversem navrch. Pak otáčejí hráči jeden za druhým nejhornější list. Kdo má eso, pokládá je doprostřed stolu, další eso se klade vedle. Tímto způsobem vzniknou v průběhu hry uprostřed čtyři hromádky pro přikládání. Na esa se přikládají karty ve vzestupném sledu v příslušné barvě. Jestli-že hráč, který je na řadě, nemůže otočenou kartu přiložit, položí ji aversem navrch vedle svého balíčku karet. Tato hromádka se stává jeho talónem. Po odehrání poslední karty v balíčku otočí talón reversem navrch a pokračuje dál ve hře dokud nepřiloží všechny karty.
    Kromě přikládání na esové základy je možné přikládat svou svrchní kartu na kterýkoli balíček odhozených karet (talón) soupeřů a to jak ve vzestupném tak v sestupném sledu. I v tomto případě smíme přikládat jen kartu příslušné barvy.
    Každý může hrát a přikládat tak dlouho, dokud má vhodný list. Vítězí ten, kdo se první zbaví karet. Je možné hrát dokud nezůstane ve hře jen poslední hráč.

    Společenské hry se dnes coby zábava „nenosí“. Přitom jde o skvělý nástroj komunikace

    Rychlík

    Počet hráčů : 2 a více
    Druh karet : francouzské nebo německé – 32 listů
    Hodnoty : 7,8,9,10,J=10,Q=10,K=10,A=11
    Cíl hry: Dosáhnout maximální počet bodových hodnot.
    Průběh hry: Bankéř rozdá všem po jedné kartě, sobě naposled. Vyzve k uzavření sázek a rozdá po dvou kartách ještě jednou dokola. Potom všichni otočí svůj list. Vyhrává vyšší bodová hodnota. Vyrovnání probíhá mezi hráči a bankéřem (ne mezi jednotlivými hráči). Nižší součet propadá bankéři, vyšší vyplácí ve výši vkladu. Jestliže má někdo tři stejné karty, výtězí nad jakýmkoliv součtem. Vyší hodnotu pak má jen trojice karet vyšší hodnoty.

    Dětská hrobka v Egyptě skrývala předměty, které by mohly znamenat počátky primitivní hry v kuželky

    Oko

    Počet hráčů: 2 a více
    Druh karet: francouzské nebo německé – 32 listů
    Hodnoty: 7,8,9,10,J=1,Q=2,K=3,A=11,dvě esa=21
    Účel hry: Hráči postupně nakupují od bankéře kartu po kartě ve snaze nasbírat co nejvyšší bodovou hodnotu. Ideální je 21 bodů
    Průběh hry: Bankéř vsadí do banku dohodnutý vklad, zamíchá karty, dá spoluhráči(-ům) jednu kartu a jednu položí lícem navrch před sebe na stůl. Podle přání dává svému protivníkovi jeden list po druhém. Hráč musí uzavřít sázku v momentě kdy součet jeho karet je alespoň deset. Když hráč překročí 21 ohlásí „přes“ a zaplatí bankéři sázku. Je-li jeho součet blízký nebo roven 21 ohlásí „dost“. Pak přichází na řadu bankéř. Na kartu, kterou má na stole, dokupuje také do 21. Jestliže hráč nebo bankéř obdrží dvě esa ohlásí „fojer“, nezajímá se o výsledek, kterého dosáhl protihráč a inkasuje trojnásobek sázky. Obecně platí, že vyšší součet vyhrává nad nižším a v případě shody vyhrává vždy bankéř.
    Hraje-li více hráčů rozdá bankéř karty nejprve hráčům a nakonec sobě. Bankéř hraje se svým listem proti všem hráčům a sázky účtuje s každým zvlášť.


    Témata:

    Nepřehlédněte