• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Společenské hry se dnes coby zábava „nenosí“. Přitom jde o skvělý nástroj komunikace

  15.7.2018
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  Dobře vybraná hra patří mezi nejlepší dárky, kterými můžeme potěšit děti. Procvičí jejich myšlení, manuální zručnost a jazykovou vybavenost. Udělají radost ale i dospělákům. Společně pak tráví dlouhé hodiny, obzvláště pak za nepříznivého počasí či po náročném výšlapu na dovolené.

  Ať deskové nebo stolní hry, jedno mají společné – díky nim spolu udržujeme komunikaci, která je v přetechnizované době nesmírně důležitá.

  Mezi nejpopulárnější hry jednoznačně patří pexeso, karty, kostky nebo Člověče, nezlob se!. V nabídce ale najdeme i složitější rodinné, strategické a vědomostní hry, u kterých se zabaví celá rodina. Při výběru budeme jistě přihlížet k možnému počtu hráčů, doporučenému věku, délce hrací doby, důležitým kritériem je i grafické zpracování. Dnes je na trhu společenských her, stejně jako jiného zboží, nepřehledné množství.

  Dětská hrobka v Egyptě skrývala předměty, které by mohly znamenat počátky primitivní hry v kuželky

  Když už pexeso nestačí…

  Tradiční český výrobce kvalitních hraček přináší radost do rodin už mnoho let. Před časem přišel s novinkou v podobě zábavné didaktické hry Pexetrio. Děti se učí pojmenovat zvířata, rostliny, stromy, písmena, různé profese a jednotlivé státy světa. Stejně jako se u Pexesa hledají dvě, tady se postupně odkrývají tři kartičky, které spolu souvisejí. „Hry Pexetrio naplňují heslo Jana Ámose Komenského: Škola hrou – Schola Ludus!,“ uvádí jejich autor Tomáš Bělka. Je to velká legrace a někdy opravdové hlavylámání i pro mamky a taťky.

   

  Dřív tam bývali sovětští vojáci, dnes sportovní vyžití pro děti. Park Mirakulum zahájil sezónu!

  Dámu nebo člobrdo?

  Dámu spousta lidí považuje za poněkud nudnou. Existuje mnoho jejích variant. Principem je úhlopříčný pohyb kamenů po hracím poli a snaha hráče vyřadit přeskočením všechny protivníkovy kameny. Někdo zase nemůže vystát Člověče, nezlob se!. Přitom je to jedna z nejrozšířenějších a nejjednodušších stolních her na světě, při níž se dva a více hráčů snaží dostat svoje figurky co nejrychleji do chlívečku. Co dělat, když se nemůžeme dohodnout? Můžeme si hodit kostkou, nebo si rovnou v kostky zahrát. Je-li hráčů víc, určitě se vyplatí pořídit si rovnou soubor společenských her, který určitě vymaže nudu z našeho slovníku. Obsahuje tři stovky různých variant her pro hráče různého věku. Kromě zmíněných her tu najdeme také šachy, mlýn, halmu, samotáře, backgammon neboli vrhcáby, domino, kvarteto, mariášové karty a spoustu další zábavy pro malé i velké hráče.

  FOTO: Společenské hry

  Společenské hry - hry_1Společenské hry - hry_2Společenské hry - hry_3Společenské hry - hry_5Společenské hry - hry_4
  Další fotky
  Společenské hry - hry_6Společenské hry - hry_8Společenské hry - RR_1222Společenské hry - hry_7

  Igráček stále žije!

  Pamatujete si na Igráčka? Bývala to oblíbená postavička vyráběná v mnoha variantách. Vyrábělo jej Výrobní družstvo IGRA, jehož název je odvozen od ruského slova „igra“, což česky znamená hra.

  Prvním byl zedník a vznikl v roce 1976. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku. Pak přišel lyžař, hasič, policista a mnoho dalších tváří včetně vybavení.

  Tahle figurka ale stále žije! Během let sice změnila tvář a vybavení, ale podstata zůstala stejná – jednotlivé postavy jsou sestaveny ze stejných dílů a mění se pouze její vnější výbava. Nejnovějšími modely, které na trhu potkáme, jsou závodník s motokárou, námořník s lodičkou a kominík. Mají i auta, která jistě potěší nejednoho kluka. Aby ne, hasičský, policejní nebo popelářský vůz je snem každého rošťáka. Obzvlášť, je-li podobou věrný tomu skutečnému. Logo stavební firmy, ekologické symboly popelářského auta nebo pohotovostní prvky hasičského auta dodávají profesionality a opravdovosti.

  Nedávno dostal Igráček dokonce svůj domeček a hrad. Děti touží po pocitu bezpečí a domova, proto útulný a kompletně vybavený dům nebo ochranné zdi pevnosti poskytnou ideální prostor pro hru a vytváření vlastních příběhů. Zabaví se, zapnou fantazii a na nějaké to zlobení ani nepomyslí.

   

  Tak které pojedou spolu s vámi na dovolenou nebo na víkend k babičce? Určitě si nezapomeňte nějakou tu hru přibalit, byla by škoda přijít o spoustu legrace!

     Nepřehlédněte