mapa regionů
zavřít mapu

Dobře vybraná hra patří mezi nejlepší dárky, kterými můžeme potěšit děti. Procvičí jejich myšlení, manuální zručnost a jazykovou vybavenost. Udělají radost ale i dospělákům. Společně pak tráví dlouhé hodiny, obzvláště pak za nepříznivého počasí či po náročném výšlapu na dovolené.
Ať deskové nebo stolní hry, jedno mají společné – díky nim spolu udržujeme komunikaci, která je v přetechnizované době nesmírně důležitá.
Mezi nejpopulárnější hry jednoznačně patří pexeso, karty, kostky nebo Člověče, nezlob se!. V nabídce ale najdeme i složitější rodinné, strategické a vědomostní hry, u kterých se zabaví celá rodina. Při výběru budeme jistě přihlížet k možnému počtu hráčů, doporučenému věku, délce hrací doby, důležitým kritériem je i grafické zpracování. Dnes je na trhu společenských her, stejně jako jiného zboží, nepřehledné množství.
Tradiční český výrobce kvalitních hraček přináší radost do rodin už mnoho let. Před časem přišel s novinkou v podobě zábavné didaktické hry Pexetrio. Děti se učí pojmenovat zvířata, rostliny, stromy, písmena, různé profese a jednotlivé státy světa. Stejně jako se u Pexesa hledají dvě, tady se postupně odkrývají tři kartičky, které spolu souvisejí. „Hry Pexetrio naplňují heslo Jana Ámose Komenského: Škola hrou – Schola Ludus!,“ uvádí jejich autor Tomáš Bělka. Je to velká legrace a někdy opravdové hlavylámání i pro mamky a taťky.
Dámu spousta lidí považuje za poněkud nudnou. Existuje mnoho jejích variant. Principem je úhlopříčný pohyb kamenů po hracím poli a snaha hráče vyřadit přeskočením všechny protivníkovy kameny. Někdo zase nemůže vystát Člověče, nezlob se!. Přitom je to jedna z nejrozšířenějších a nejjednodušších stolních her na světě, při níž se dva a více hráčů snaží dostat svoje figurky co nejrychleji do chlívečku. Co dělat, když se nemůžeme dohodnout? Můžeme si hodit kostkou, nebo si rovnou v kostky zahrát. Je-li hráčů víc, určitě se vyplatí pořídit si rovnou soubor společenských her, který určitě vymaže nudu z našeho slovníku. Obsahuje tři stovky různých variant her pro hráče různého věku. Kromě zmíněných her tu najdeme také šachy, mlýn, halmu, samotáře, backgammon neboli vrhcáby, domino, kvarteto, mariášové karty a spoustu další zábavy pro malé i velké hráče.
Pamatujete si na Igráčka? Bývala to oblíbená postavička vyráběná v mnoha variantách. Vyrábělo jej Výrobní družstvo IGRA, jehož název je odvozen od ruského slova „igra“, což česky znamená hra.
Prvním byl zedník a vznikl v roce 1976. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku. Pak přišel lyžař, hasič, policista a mnoho dalších tváří včetně vybavení.
Tahle figurka ale stále žije! Během let sice změnila tvář a vybavení, ale podstata zůstala stejná – jednotlivé postavy jsou sestaveny ze stejných dílů a mění se pouze její vnější výbava. Nejnovějšími modely, které na trhu potkáme, jsou závodník s motokárou, námořník s lodičkou a kominík. Mají i auta, která jistě potěší nejednoho kluka. Aby ne, hasičský, policejní nebo popelářský vůz je snem každého rošťáka. Obzvlášť, je-li podobou věrný tomu skutečnému. Logo stavební firmy, ekologické symboly popelářského auta nebo pohotovostní prvky hasičského auta dodávají profesionality a opravdovosti.
Nedávno dostal Igráček dokonce svůj domeček a hrad. Děti touží po pocitu bezpečí a domova, proto útulný a kompletně vybavený dům nebo ochranné zdi pevnosti poskytnou ideální prostor pro hru a vytváření vlastních příběhů. Zabaví se, zapnou fantazii a na nějaké to zlobení ani nepomyslí.
Tak které pojedou spolu s vámi na dovolenou nebo na víkend k babičce? Určitě si nezapomeňte nějakou tu hru přibalit, byla by škoda přijít o spoustu legrace!