• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tady skládal své první básně. V Přerově odhalili pamětní desku slavnému rodákovi

  23.6.2024
  Simona Knotková

  Na fasádě jednoho z rodinných domů v ulici Generála Štefánika v Přerově byla v pátek slavnostně odhalena pamětní deska básníka Josefa Kainara.

  Umístěna je na domě, kde Kainar ve svých mladých letech 1928 až 1934 žil a kde vznikaly jeho první básnické pokusy. Přerov je Kainarovým rodným městem, narodil se zde v roce 1917 a ve městě žil do roku 1934. Pohřben je v Praze na Vyšehradském hřbitově. Deska byla v pátek odhalena při příležitosti Evropského dne hudby, který se v Přerově nesl v duchu Kainarova díla.

  Během hudebního happeningu v ulicích Přerova, který je letos věnovaný právě Josefu Kainarovi, zaplnili hudebníci a zpěváci prostory u kina, Přerovanky, Památníku jednoty bratrské a v historickém parku Michalov. Program završí vpodvečer u majáku v Bezručově ulici zhudebněné básně Kainara v podání Petr Stojan Quartetu.“Den věnovaný hudbě jsme vybrali záměrně, protože Josef Kainar nebyl jen básník, ale také hudebník a textař. Kromě toho se proslavil také jako ilustrátor, dramatik, překladatel a novinář, byl zkrátka umělcem mnoha tváří,“ uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

  Pamětní deska, na které je Kainarův autoportrét, byla odhalena na domě, kde nyní žije rodina Tšponových. O životě slavného básníka v jejich nemovitosti neměla dříve tušení. „Rodině patří dům od konce 60. let a dlouho jsme nevěděli, že tu bydlel mladý Kainar. Když jsme byli osloveni městem, zda souhlasíme s umístěním desky, vůbec jsme neváhali, je to pro nás čest,“ uvedl Stanislav Tšpon.

  Přerov na svého slavného rodáka nezapomíná. Před sedmi lety při příležitosti jeho nedožitých stých narozenin se ve městě konaly velkolepé oslavy, při kterých se v ulicích četly a přepisovaly jeho verše, hrála hudba nebo pořádala fotografická soutěž. U této příležitosti vznikly také lavičky zvané Kainarky, které byly umístěny v Kainarově ulici. Město je dalo zrenovovat vrátí se na své místo.

  Pamětní deska je dalším gestem města připomínajícím slavné osobnosti, které jsou s Přerovem spjaty. Například od letošního března připomíná zpěváka, skladatele, hudebníka, spisovatele a přerovského patriota Pavla Nováka vyřezávaná lavička s jeho podobiznou, která je umístěna v rekreační oblasti Laguny. Město ji letos pořídilo při příležitosti jeho nedožitých osmdesátin.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte