Tanec je pro mě radost i smutek, říká choreograf a tanečník Petr Čadek

7.12.2018
Renáta Šťastná

V současnosti se v tanci zabývá hlavně choreografií do filmů, reklam nebo divadelních představení. Účastnil se slovenské LetsDance i české StarDance, kde také působil několik let jako hlavní choreograf této show. V exkluzivním rozhovoru si s ním povídal René Kekely.

Petře, co pro vás znamená tanec?

To je snadné. Radost, smutek, energii, umění… Prostě život! Je přeci úžasné, když pocity, nálady nebo příběhy dokážete ztvárnit pohyby svého těla. Já si život bez tance opravdu nedovedu představit. Můj přístup k němu se s věkem ale stále posouvá. Od aktivního tančení jsem intuitivně přešel k choreografii, ve které ty příběhy můžu i vytvářet. A k mému štěstí to po mě i lidé chtějí. Kromě toho mě strašně baví odkrývat tanec lidem, kteří se s ním buď nikdy nesetkali, nebo ho teprve poznávají. Proto jsme také otevřeli Tančírnu, ve které si může tanec vyzkoušet bez nadsázky kdokoli.

Do Česka za pár dní zamíří největší hvězdy španělského flamenca Davic Coria a Ana Morales. Čekají je vystoupení 8. prosince v Brně a 10. prosince v Praze. Co vy a flamenco?

Flamenco je fascinujici, technicky velmi náročný styl tance. Myslím, že je to spíše kultura, protože flamenco není jen o tanci, ale také o skvělé a velmi charakteristické hudbě, která vás do Španělska přímo vtáhne. Sám jsem absolvoval několik seminářů a lekcí, ale musím přiznat, že jen okrajově. Mým hlavním oborem byly dříve latinskoamerické tance a součástí jich je i paso doble, ve kterém se prvky flamenca objevují. Je úžasné, že takoví profíci míří do Prahy, kde předvedou určitě neuvěřitelnou show. Moc se na to těším.

Největší světové hvězdy flamenca se už brzy představí v České republice. Letos poprvé!

Je těžké se dle vašeho názoru stát takovou špičkou v jednom oboru a v jedné jeho části, jako je právě Coria a Morales? Máme u nás, kromě vás, někoho tak tanečně nadaného, kdo ovládá taneční styly napříč jejich spektrem?

V tomto ohledu bych o sobě asi tak sebejistě nemluvil, ale samozřejmě děkuji za poklonu. Všichni se stále učíme. Myslím, že je to kromě jiného také hodně o štěstí. Je spousta talentovaných lidí, kteří jen ještě neměli šanci své umění nikomu ukázat. Takže mimo choreografů a tanečníků, které lidé z veřejného života znají a oceňují jejich práci, myslím, že určitě ještě pár dalších v naší zemi je.

Mnozí lidé znají flamenco podle názvu a vědí, že je to žhavý, sexy a divoký tanec. On to ale není jenom ten samotný tanec, že?

Ano, jak už jsem říkal, je to spíše kultura. O vzniku a vývoji flamenca by se dalo psát dlouho. Pro přiblížení myslím stačí, že začalo vznikat v 15. století v Indii mezi tehdejšími cikány a dlouhou cestou doputovalo až do španělské Andalusie, která je v současnosti takovou Mekkou flamenca. Tanec, zpěv a hra na kytaru a kajon, tedy bedýnka, na kterou se bubnuje. To jsou základní kameny tohoto překrásného umění.

Půjdete se, třeba společně s manželkou Jitkou Čvančarovou, podívat na vystoupení dua Coria-Morales?

Jednoznačně ano. Už jsem jejich vystoupení viděl a vřele doporučuji všem, kteří ještě váhají. Nepochybuji o tom, že David diváky vtáhne do své show, která určitě bude stát za to.

Chápu, že momentálně „tancujete“ hlavně kolem dětské postýlky a všech propriet, protože se vám nedávno narodil druhý potomek, krásný syn. Ale co vy dva a tanec? Když máte čas, chuť, jdete si někam zatancovat společně nebo spíše je to tak, že „pod svícnem je největší tma“ a tančíte jen ve svém studiu a Jitka maximálně na jevišti nebo ve filmu?

Je to přesně tak, jak říkáte. S Jitkou si zatancuji, když náhodou vytvářím choreografii pro nějaký film, ve kterém hraje, takže je to spíše pracovní, než soukromé. Neznamená to ale, že spolu netančíme rádi. Naopak! Jen toho času moc není. Veškeré volno věnujeme dětem, a to je pro nás oba nejvíc.

Národní divadlo přišlo o další hvězdu! První sólista baletu a držitel Thálie Michal Štípa ve Zlaté kapličce končí. Dostal lukrativní nabídku!

Máte vy ve své Tančírně někoho z lektorů, kdo se flamencu a španělskému tanci věnuje?

Flamenco je velmi specifická disciplína pro relativně úzkou skupinu lidí. Studia, která se tímto stylem zabývají, se většinou věnují výhradně jemu. V Praze určitě několik škol flamenca najdete, ale my je v Tančírně nevyučujeme.

Co vše se vlastně u vás učí a kdo u vás tanec vyučuje?

U nás toho najdete opravdu hodně. Vyučujeme děti od tří let až po dospělé. Děti si mohou vyzkoušet balet, všeobecnou taneční průpravu, latinu, step, taneční gymnastiku, muzikál, contemporary a další. Pro dospělé tu je třeba latina, salsa, standardní tance, taneční pro dospělé, latin bodyforming, formace, muzikál, mix cuba.

Lektory máte jistě ty nejlepší…

Co se týče lektorů, máme tu samé mistry ve svých oborech a na tom si opravdu zakládám. Je důležité, aby lidé, kteří se chtějí naučit tančit, měli tu nejlepší péči a opravdu ty správné informace. Je mnoho lidí, kteří učí a přitom tanec sami příliš neovládají. Dětem pak mohou ublížit a dospělé zas od tance odradit. Byl to vlastně jeden z důvodů, proč jsme Tančírnu otevřeli. Chtěli jsme umožnit lidem ‚takzvaně z ulice‘, naučit se styl, který se jim líbí a od těch nejlepších. Jsou tu lektoři, které můžete znát ze StarDance, opravdoví profíci s dlouholetou lektorskou praxí a step u nás učí několikanásobný stepařský Mistr světa.

Působíte také jako choreograf různých projektů, představení, vystoupení. Co považujete za svůj největší úspěch?

Můj největší úspěch je to, že se má práce lidem líbí a že po mě chtějí další a další. O tom to celé je – dělat lidem radost, ukazovat jim příběhy a vtahovat je do děje, přibližovat jim tanec jako takový. Dovolit a hlavně umožnit jim, aby si tanec mohli užívat společně s vámi.

Osobní příběh: Magda je v důchodu, přesto pomáhá nemocným s Alzheimerem. Vyléčí je hudba?

Co chystáte nového, co vás čeká a na co se případně těšíte?

Kromě našeho tanečního studia, kde mě můžete potkat téměř každý den, mě pracovně čekají dvě divadelní představení a pár workshopů. Snažím se teď spíše ubrat, protože jak jsem zmínil, máme miminko a upřímně, nerad bych, aby mi dětství našich dětí uteklo mezi prsty. Nejdůležitější pro mě i mou ženu Jitku je prožívat přítomnost, a když jsme všichni spolu.

Když chcete opravdu vypnout, relaxovat, odpočinout si nebo nabrat energii, co děláte nejraději?

Nejlepší relax je společný čas s rodinou někde na výletě. Tam se mi většinou podaří na práci aspoň chvilku nemyslet. A strašně rád relaxuji koukáním se na různé známé i neznámé talentové hudební a taneční soutěže z celého světa. Baví mě zapálenost, kreativita a odhodlanost těch lidí, která mě zároveň i nabíjí.

FOTO: Choreograf a tanečník Petr Čadek

Choreograf a tanečník Petr Čadek - Cadek PChoreograf a tanečník Petr Čadek - Cadek x – kopieChoreograf a tanečník Petr Čadek - Cadek xChoreograf a tanečník Petr Čadek - David Coria a Ana MoralesChoreograf a tanečník Petr Čadek - Flamenco David Coria


Nepřehlédněte