Největší světové hvězdy flamenca se už brzy představí v České republice. Letos poprvé!

25.11.2018
Renáta Šťastná
Další fotky

V Brně vystoupí 8. 12. v KD Semilaso, v Praze 10. 12. v Divadle Broadway a v Hradci Králové 11. 12. v KD Aldis. S kytarovým doprovodem předního španělského skladatele a hudebníka můžeme zažít ohromující zážitek. Nepůjde jen o „obyčejné taneční představení”, ale o formu s názvem „Pallabra Y Gesto”, což je v českém překladu Slovo a gesto.

Šarmantní a energický španěl David Coria si našel ve svém nabitém programu chvilku na krátký rozhovor …

FOTO: David Coria a Ana Morales poprvé v Česku

David Coria a Ana Morales poprvé v Česku - David Coria tanecDavid Coria a Ana Morales poprvé v Česku - David Coria a Ana MoralesDavid Coria a Ana Morales poprvé v Česku - David Coria tanecnikDavid Coria a Ana Morales poprvé v Česku - David Coria xxDavid Coria a Ana Morales poprvé v Česku - David Coria xxx
Další fotky
David Coria a Ana Morales poprvé v Česku - Flamenco David Coria fotoDavid Coria a Ana Morales poprvé v Česku - Flamenco David Coria

Davide, patříte spolu se svojí taneční partnerkou Anou Morales ke světovým špičkám flamenca. Co pro vás tanec znamená?

Znamená svobodu, kdy mají moje tělo a mysl absolutní svolení dělat a cítit, co je jim blízké a vše se tak nějak propojí. Tanec se stal modelem mého života a vlastně jedním z hlavních komunikačních funkcí, které jsem našel. Tanec je v podstatě vyprávění příběhu.

Co pro vás znamená samo FLAMENCO. Čím je pro vás tak atraktivním?

Flamenco není jen samotný tanec, ale kultura. Je to koneckonců výraz lidí. Z mého rodiště, od mých předků. Má rituální charakter, který mě spojuje se zemí, kořeny a tím i se sebou. Proto je tak atraktivní. Je to perfektní platforma pro možnost cítit a vyjadřovat vše, co chci a potřebuji.

Letos v prosinci se poprvé se představíte v České republice. Těšíte se? 

Těším. A doufám, že budeme vzájemně sdílet nadšení a radost z umění a z představení s těmi, kteří to mají rádi. Ať si publikum užije a vychutná ten zážitek. Mají jedinečnou šanci být v bezprostřední blízkosti kultury s názvem Flamenco a naším cílem s mou kolegyní Anou Morales je, zajistit jim fantastický zážitek.

Proč má velbloud dva hrby a dlouhé řasy? Tanečník Harapes rozesmál diváky v Odolce

Byli jste někdy v České republice a například v Praze?

Ne. Nikdy jsem tu nebyl. Vždycky jsem slyšel, že Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě. Těšíme se, že poznáme jeho ulice, památky, kulturu a lidi.

Máte povědomí o tom, jak jsou na tom Češi s tancováním? 

Viděl jsem několik videí vašich tanečních a folklorních umělců. Velmi mě překvapili, protože mají v něčem technickou podobnost s flamencem. Cítí rytmus, což je důležité. I když vaše tance mají trochu jinou energii, než jakou máme ve flamencu, jsou opravdu krásné. Vím, že Češi jsou velmi kulturní národ, rádi se baví.

U nás v máme už několikátým rokem velkou TV Show Star Dance, když hvězdy tančí, kde známé osobnosti soutěží v tancování různých stylů. Je něco podobného i ve Španělsku?

V současné době bohužel ne. Před několika lety ve španělské televizi existoval taneční program s velkým počtem diváků, ale to nemělo nic společného s Flamencem nebo španělským tancem. Jeho cílem byly moderní tance jako funky, hip-hop a další. Vidíte, v něčem jste patrně dále, než my. (úsměv)

Děsivý obraz baletu ze zákulisí. Zmrzačené nohy, anorexie, bulimie a doživotní traumata

Kdy jste vy osobně začal s tancováním? 

Tancuji od mala. Začal jsem v šesti letech u nás doma, kde jsem se narodil. Celá naše rodina, včetně bratrů, milovala Flamenco, takže jsem tím v podstatě odkojen. Jsem za to rád, protože je to něco jiného, když z toho člověk vyloženě vzejde. Ale to máte podobně asi i u vás, když třeba od mala je někdo vychováván ve folklórních tancích nebo v rodině tanečníků.

Kdy je nejzazší čas na to začít tancovat?

Tak jako v každé disciplíně, pokud se chcete tanci věnovat profesionálním způsobem, je vhodné začít co nejdříve. Přesto jsou ve světě flamenca veliká jména, která začala až v pozdějším věku, jako je Belén Maya, který, pokud si pamatuji, začal až v devatenácti letech. Ale pokud budeme mluvit jako laici, tak jakýkoli věk, okamžik a čas je pro to ideální. Bylo by úžasné, kdyby všichni lidé mohli prožít svobodu, kterou nabízí nejen flamenco, ale jakékoli umění obecně. Určitě bychom všichni byli trochu šťastnější.

Osobní příběh: Magda je v důchodu, přesto pomáhá nemocným s Alzheimerem. Vyléčí je hudba?

Jaké další styly vás baví, nebo co rád tančíte, když ne flamenco?

V naší kultuře je španělský tanec, který je sérií velmi krásných disciplín: školní bowling, folklór, stylizovaný tanec a další. Když mi bylo osmnáct, působil jsem v Národním baletu Španělska, ale opravdu mě nic neuspokojuje tak, jako právě flamenco.

Jaké další koníčky zájmy máte?

Rád bych zdůraznil, že pro mě flamenco není koníčkem. Jak jsem vám předtím říkal, stalo se mým způsobem života, stejně jako cestou k vydělávání na živobytí. Je to moje profese, ale zároveň styl života. Miluji svět umění obecně, jako je hudba, malba, divadlo. Rád chodím do divadla, na koncerty, nebo jen tak na YouTube sleduju různé tance, ale i hudbu. Pak taky hodně fyzicky cvičím, čímž si takzvaně čistím hlavu a uklidňuji se.

Prozradíte našim divákům něco ze svého soukromí? 

Ve flamencu je dopis, který říká: „Ale proč chcete vědět o mém soukromém životě, když se o něj nikdo jiný nestará…?“ (smích) Nevím, asi bych o sobě řekl, že jsem velmi temperamentní a posedlý svou prací… a zakončil bych to takovým malým příměrem: Jsem muž, který doma snídá málokdy. (smích)

Václav Upír Krejčí

Kdo miluje hudbu, miluje jídlo. Nevšímavci vnímají muziku jen při milování, říká Upír

Tanec je většinou spojený tak trochu s erotikou, se ženami… Co vy a ženy, jaké se vám líbí?

Není nic atraktivnějšího než sebevědomý člověk. A to platí u žen také. Co mě na ženách baví? Pokud vědí, co chtějí a s jistotou jdou životem, v němž se i potýkají s věcmi, jenž je potkávají. Je fajn, když si žena umí v životě poradit a pokud má také smysl pro humor. A samozřejmě pro tanec. (úsměv)

Musí tedy žena, s kterou v životě žijete, umět tancovat a mít tanec ráda?

Tak v mém životě momentálně není žádná žena. V současné době mě obklopuje hned několik žen a s tím si zatím vystačím. Jsou to mé sestry a má matka…A na profesionální úrovni už víte, že přijedu s Ana Moralesovou, která je vynikajícím tanečníkem a skvělým přítelem.

Jaké máte plány a přání do dalšího roku a do dalších let?

V současné době jsem v procesu vytváření mého nejnovějšího projektu nazvaného Anonymous a bude představen v březnu 2019. Pak také jezdím různě po světě s představeními, které jsem nastudoval v minulosti. V krátkodobém horizontu plánuji tančit, tančit a zase tančit, dokud to moje tělo dovolí. Vzhledem k mé budoucnosti bych chtěl rozvinout svůj aspekt jako choreograf a režisér, abych mohl být vždy v tomto uměleckém světě co nejvíce aktivní, což je právě ono „Flamenco“. Spojit hudbu, pohyb, příběh… zkrátka žít tancem….

 

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek

(redakčně upraveno)

 Nepřehlédněte