• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Taxi pro seniory: S novým trendem mají středočeská města rozdílné zkušenosti

  1.1.2018
  Redakce

  S taxi pro seniory mají středočeská města rozdílné zkušenosti, v Rakovníku se osvědčila, v Mladé Boleslavi v minulosti skončila kvůli nízkému zájmu, město ale bude řešit, zda službu neobnovit. Další města jako Říčany nebo Benešov službu nově zavádějí.

  Jedno auto zatím stačí, řidič se však nezastaví

  Služba obvykle slouží seniorům, ale i jinak znevýhodněným lidem. Využít ji mohou například pro cestu k lékaři, na úřad, nákup a podobně. Cena je oproti jiným taxi díky dotacím snížená. Podle rakovnického mluvčího Jiřího Cafourka se taxi pro seniory ve městě velmi osvědčilo. „Za rok 2017 je průměrný počet 184 jízd za měsíc, denně evidujeme průměrně osm až devět jízd. Přestože se řidič opravdu mnohdy nezastaví, dosavadní kapacita je na jedno auto dostačující,“ uvedl mluvčí.

  FOTO: Senior Taxi – Říčany

  Senior Taxi – Říčany - starý muž, tvář, senior, stáříSenior Taxi – Říčany - Senior Taxik MaxíkSenior Taxi – Říčany - Senior Taxi ŘíčanySenior Taxi – Říčany - Říčany radniceSenior Taxi – Říčany - Říčany náměstí
  Další fotky
  Senior Taxi – Říčany - Říčany – Říčanský rybník

  Jízda za 25 korun

  V Benešově začíná jezdit taxi pro seniory od Nového roku, službu poskytuje pečovatelská služba. Auto označené Taxík Maxík získalo město od Nadace Charty 77, stejný vůz jezdí například v Kutné Hoře. Jedna jízda na území Benešova bude stát 25 korun, město bude provoz auta dotovat.

  „Bude nás to stát i plat těch řidičů, ale na druhou stranu stejně jsme něco podobného dělali, když jsme rozváželi obědy nebo pro ty lidi jezdili,“ uvedl starosta Petr Hostek (ČSSD).

  Od ledna spustí podobný projekt i Říčany u Prahy, seniory bude vozit soukromá společnost a město jí bude na jízdy přispívat.

  Taxi za 15 korun bez ohledu na počet kilometrů. Senioři z Říčan se mohou těšit na novou službu

  V Mladé Boleslavi službu možná znovu obnoví

  V Mladé Boleslavi služba senior taxi není. „Před zhruba pěti lety fungovala, ale zájem o ni nebyl nijak závratný. Momentálně se u nás pracuje na nové sociální koncepci, která se zabývá i možnosti znovu senior taxi na území města zavést,“ dodala mluvčí radnice Šárka Charousková.

  Taxík Maxík pro seniory a lidi s handicapem je dostupný i na Praze 5

  V Kladně službu zavedou letos

  V Kladně by služba měla začít fungovat podle mluvčí Lenky Růžkové tento rok. Provoz bude zajišťovat městská společnost Středisko komplexní sociální péče.

  Službu v Nymburce provozuje Farní charita Nymburk, v Mělníku ji provozuje Centrum seniorů Mělník. Taxi pro seniory funguje například také ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku.

  FOTO: Senior Taxi – Říčany

  Senior Taxi – Říčany - starý muž, tvář, senior, stáříSenior Taxi – Říčany - Senior Taxik MaxíkSenior Taxi – Říčany - Senior Taxi ŘíčanySenior Taxi – Říčany - Říčany radniceSenior Taxi – Říčany - Říčany náměstí
  Další fotky
  Senior Taxi – Říčany - Říčany – Říčanský rybník

  (čtk)  Nepřehlédněte