• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Teplická knihovna rekonstruuje podkroví, rozšíří prostory pro nejmenší čtenáře

  26.11.2023
  Doris Drienová

  V teplické knihovně začala rekonstrukce podkroví. V historické budově se díky tomu rozšíří prostor pro dětské oddělení. Práce potrvají celý příští rok, knihovna kvůli tomu omezí některé služby a provoz. Náklady jsou téměř 40 milionů korun.

  Novinářům to řekla ředitelka knihovny Ivana Slunéčková. Od roku 1946 je teplická knihovna v novorenesanční budově z druhé poloviny 19. století. Budova byla postavena jako nižší reálné gymnázium v roce 1875. V roce 1894 školu koupil místní továrník a nechal ji přestavět na rodinnou vilu. Z této doby pochází neobarokní výzdoba interiérů. „Knihovna sídlí v úžasné historické budově, na druhou stranu za to ale platí určitým prostorovým omezením,“ uvedla Slunéčková.

  V minulých letech se podařilo díky významným dispozičním změnám vyřešit nedostatek místa pro volný výběr knih v oddělení pro dospělé v prvním patře budovy. Služby současných knihoven nespočívají tak jako dříve pouze v nabídce a půjčování knih, děti by měly podle ředitelky mít v knihovně prostor pro různé aktivity – organizované, spontánní, zájmové i individuální.

  Součástí oddělení bude edukační dílna, jež spolu se sedacími stupni přímo v oddělení znásobí podle ředitelky možnosti pořádat akce různého charakteru a rozsahu nejen pro děti, ale i pro dospělé a zejména seniory. Dosud je pro tyto účely k dispozici pouze společenský sál a jeho kapacita už delší dobu nestačí.

  Celý prostor bude koncipován tak, aby tu svůj koutek s leporely a hračkami našly nejmenší děti s rodiči. V plánu je stavba věže, ze které menší školáci přehlédnou celý prostor a ve které se budou moct schovávat, na sedacích stupních si budou číst, povídat nebo hrát hry. Pro starší návštěvníky budou připravena místa pro hraní her i přípravu do školy nebo ke čtení či vzájemnému povídání, najdou tu třeba i závěsné houpací křeslo.

  Do podkroví povede nové schodiště, součástí prací je stavba výtahu i zateplení střechy. „Maximální částka, kterou můžeme na rekonstrukci získat jako příspěvek Evropské unie, činí 33 milionů korun, podíl zřizovatele, statutárního města Teplice, by měl představovat zhruba šest milionů korun,“ uvedla Slunéčková.

  Největší omezení čekají čtenáře od jara příštího roku a týkají se především oddělení pro dospělé, které bude služby poskytovat v omezené výpůjční době v náhradních prostorách v přízemí budovy. V knihovně je registrováno přes 3600 čtenářů, z toho více než 800 dětí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte