• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Teploty budou atakovat deset stupňů, ale potom se ochladí. Jaké počasí bude v lednu?

  2.1.2018
  Soňa Brunnerová

  Leden by měl být podle meteorologů teplotně průměrný až nadprůměrný. První lednový týden bude nejtepleji (až 10 stupňů Celsia) a poté se začne postupně ochlazovat. Úhrn srážek bude vyšší než je průměr.

  Pranostika na 2. ledna: „Jaké počasí na svatého Makaria bývá, takové se i v září ozývá.“

  V úterý 2. ledna můžeme na území Prahy a Středočeského kraje očekávat oblačnou až zataženou oblohu a k večeru místy přechodně i polojasné nebe. Místy se objeví déšť nebo přeháňky. V polohách v nadmořské výšce 600 metrů a výše budou tyto srážky sněhové. Denní teploty se budou pohybovat nejvýše v rozmezí 4 až 7 stupňů. Zavane čerstvý vítr ze západu až jihozápadu o rychlosti 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 m/s (tj. 55 km/h), který bude k večeru částečně slábnout. V noci na středu očekávejme nejnižší teploty v rozmezí 2 až -1 stupně, k ránu se bude oteplovat.

  Bruslení na Vltavě je už jen dávnou vzpomínkou pamětníků. V roce 1947 však zimní radovánky vystřídala smrtící ledová obleva

  Pranostika na 3. ledna: „Je-li po 3. lednu počasí krásné, přijdou na jaře bouře časné.“

  Ve středu ráno bude na většině území zataženo, od západu s deštěm. V průběhu odpoledne se začne oblačnost protrhávat a místy se objeví přeháňky. Maximální teploty se budou přes den pohybovat mezi 5 až 9 stupni Celsia. Z jihu až jihozápadu bude vát čerstvý vítr o rychlosti 5 až 9 metrů za sekundu, ovšem místy s nárazy dosahujících rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině. Během odpoledne se vítr začne měnit na západní.

  Jaké byly lednové teplotní rekordy a jaký je průměr? Dozvíte se v naší fotogalerii.

  Během čtvrtku 4. ledna by mělo podle aktuální předpovědi být oblačno až zataženo, občas s deštěm nebo přeháňkami. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 4 až 2 stupni. Denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 7 stupni.

  Pranostika na 4. ledna: „Svatá Ida, ta dne přidá.“

  FOTO: Teploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden?

  Teploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden? - stromy, nebe, počasíTeploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden? - 2. ledenTeploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden? - 3. lednaTeploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden? - 4. lednaTeploty budou atakovat desítku, ale potom se bude ochlazovat. Jaký bude leden? - 5. leden

  Pátek by měl být zatažený až oblačný s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejnižší noční teploty klesnou k 3 až 1 stupni. Přes den se maximální teploty na území středních Čech a Prahy vyšplhají k 7 až 10 stupňům Celsia.

  Pranostika na 5. ledna: „Je-li na Jména Ježíš hezký den, bude úrodný rok; je-li vítr, bude málo ovoce.“

  Bruslení pod širým nebem? Třeba v Dejvicích nebo na Letné

  Lednové srážky budou nadprůměrné

  Leden 2018 by podle meteorologů měl být celkově teplotně průměrný až slabě nadprůměrný. Nejteplejší by měl být první týden a následně by měly průměrné teploty postupně klesat. Množství srážek by mělo být nadprůměrné v období od 1. do 28. ledna. V průběhu prvního týdne by mělo být na území České republiky více srážek než jsou hodnoty kolem dlouhodobého průměru. V následujících týdnech meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu předpokládají, že celkové množství srážek přesáhne hranici normálních a nadnormálních hodnot.

  Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice. Lidé se bojí devastace životního prostředí a velkého přílivu turistů  Nepřehlédněte