Tetování jako forma zkrášlení těla. Odkud se vzalo a proč lidé kérky dodnes milují?

31.7.2018
Šárkos
Další fotky

Pamatujete na dětské kočárky z 80. let? Některé ženy na ně nedají dopustit dodnes

Tetování a jeho historický význam

Dříve mělo duchovní význam, tetovali se válečníci, postupně si jej oblíbili námořníci, kteří si je přiváželi z cest po mořích. Špatnou pověst získalo tetování až kvůli kriminálníkům, jelikož si jej dělali v příšerných podmínkách ve vězení. Tetování však dnes zdobí miliony lidí po celém světě a rozhodně již nemá takový význam jako kdysi. Potetovaný je kde kdo. Pomalu tak začíná ztrácet na originalitě i tetování.

Po stopách nejslavnější české pěvkyně s tetováním hada. Co skrývala za tajemství?

Co to je?

Tetování neboli kérka je určitý druh kresby na tělo. Kérky jsou do těla vpichovány pomocí tetovací jehly, tetovací pistole částečky inkoustu nebo jiného barviva. A to přímo pod kůži. Odborně se tomu říká mikro-pigmentové implantace. Tetování provádí jen školení tatéři v tetovacím studiu (jinde se to kvůli hygieně a zkušenosti tatérů moc nedoporučuje). Tetování je jednou z forem zkrášlování těla. Tetování se dá odstranit laserem.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

Má tetování nějaké riziko?

I když se stalo módním trendem, tak se o rizicích už tolik nemluví. Permanentní tetování však přináší řadu rizik, jako je možnost infekce, alergie, strestové nebo fobické reakce nebo další nemoci jako je žloutenka nebo dokonce AIDS. Tato rizika jsou však značně redukována používáním rukavic a sterilních jehel. Je třeba také zmínit, že velmi záleží také na použitém barvivu, či inkoustu, který je pod kůži vpichován.

Bolest při samotném tetování je individuální a záleží také na místě, kde kérka je. Pro někoho to může být příjemné šimrání, pro druhého nesnesitelná bolest. Jde to přirovnat k píchání špendlíkem.

Hříva á la Julia Roberts. Známe 10 důvodů, proč jsou kudrnaté vlasy nejlepší

Proč se dnes lidé tetují? Časté důvody

Dalo by se říci, že dnes jde z většiny o důvody estetické, kosmetické – kdy se lidem tetování jednoduše líbí, anebo náboženské – lidé chtějí patřit svým tetováním k určité skupině. Třeba někteří maorští muži dodnes dodržují starodávné tradice a jejich tvář zdobí složité tetování, takzvané moko. Za minulého století byly také tetováni Židé v koncentračních táborech, což přineslo na tetování spíše špatné vzpomínky. Evropští námořníci byli známí vyobrazením symbolu ukřižování Krista na zádech.

28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

Předsudky vůči tetování

Potetované ruce, anebo krk, tedy viditelná místa, stále ještě vyvolávají ve společnosti předsudky a negativní pocity. Obecně je tetování spjato s kriminalitou. Proto tetování někteří lidé schovávají tetování pod oblečením a netetují se na výrazných místech z obav reakce okolí.

FOTO: Tetování

Tetování - tetováníTetování - tetováníTetování - tetováníTetování - tetováníTetování - tetování
Další fotky
Tetování - tetováníTetování - tetováníTetování - tetováníTetování - tetování


Nepřehlédněte