• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Thunderbolt v Řeporyjích. Socha Ladislava Plíhala upomíná letecký souboj z roku 1945

  3.3.2024
  Fefík

  V pražských Řeporyjích ožije vzpomínka na dramatické události konce druhé světové války.

  A to díky novému uměleckému objektu, který vytvořil Ladislav Plíhal a na sklonku roku 2023 hotové dílo převzala městská část. Socha s názvem Thunderbolt bude umístěna do řeporyjského skateparku hned jak to počasí dovolí.

  Thunderbolt není pouze samostatným uměleckým dílem, ale má také hluboký historický význam. Autor se inspiroval leteckým soubojem nad Řeporyjemi, který se odehrál 16. dubna 1945 a nový umělecký objekt tak do skateparku přinese zajímavý prvek spojující současnou generaci s historickými událostmi.

  Thunderbolt je poslední ze série čtyř nastálo umístěných soch, které zdobí skatepark. První je Koule z koleček od Čestmíra Sušky, který který je spoluzakladatelem uměleckého studia Bubec. Lukáš Rais, který je autorem druhé sochy, se tematicky inspiroval skateboardovým trikem a do své sochy promítl dráhu a rotaci prkna. A pak je to Trubkoun od nestora českého sochařství Kurta Gebauera.

  Ve skateparku jsou navíc ještě tři další umělecká díla z dílny Čestmíra Sušky, která byla na výstavní plochu bezplatně zapůjčena. Ta budou v průběhu letošního roku nahrazena novou aktuální instalací.

  Primátor a jeho náměstkyně představili zrekonstruované hroby čtyř pražských představených

   

  Nový skatepark v Řeporyjích získal od svého vzniku již řadu prestižních ocenění. Není pouze místem pro sportovní aktivity, ale i místem pro setkávání a pořádání kulturních akcí. Volnočasový areál, který vznikl v brownfieldu vedle fotbalového stadionu, tak slouží všem věkovým kategoriím. Jeho součástí je galerie, skatepark i pódium pro pořádání kulturních akcí nebo provozování letního kina. Díky unikátnímu spojení kultury a sportu má ambici stát se významným sociálním a komunitním centrem nejen Řeporyjí.

  Financování uměleckých děl v řeporyjském volnočasovém areálu bylo realizováno prostřednictvím programu Magistrátu hlavního města Prahy Umění pro město. Jeho cílem je podpora zavedených i mladých českých umělců a přiblížit tak jejich tvorbu široké veřejnosti. Neméně důležitý je rovněž význam proměny veřejných prostorů v živá a funkční místa, která díky programu vznikají.

  Zdroj: Řeporyjské Echo  Nepřehlédněte