Tip na vycházku: I v současné době je stále co navštěvovat. Čekají na vás zubři i divocí koně

Další fotky

Památky a zoologické zahrady jsou sice momentálně díky opatřením vlády kvůli pandemii zavřené, ale i tak se najde mnoho zajímavých míst, která stojí za vaši návštěvu. A to včetně těch se zvířecími přáteli.

Pokud si chceme udělat nenáročnou procházku a něco zajímavé se dozvědět, můžeme navštívit například přírodní rezervaci Traviny u Benátek nad Jizerou. Ta je součástí evropsky významné lokality Milovice-Mladá. Velmi cennými jsou zde stepní biotopy s řídkou vegetací obývanou velkou řadou vzácných rostlin a živočichů. Najdeme zde například ropuchu krátkonohou nebo ropuchu zelenou. Oblast obývá také 10 druhů netopýrů. Z opeřenců zde můžeme potkat například dudka chocholatého.

Dudek skoro vyhynul. K jeho záchraně může přispět každý

Tato přírodní rezervace, která je jako první lokalita v České republice udržována pomocí přirozené pastvy velkých býložravců, má rozlohu asi 120 hektarů. Zároveň se jedná o experimentální lokalitu, kde je průběžně monitorován vliv přirozené pastvy na rozmanitost rostlin i různých skupin živočichů. V ohradách se nachází průchody pro zvěř, takže je přístupná pro všechny druhy obratlovců, kteří žijí v okolních lesích.

Kolem Karlštejna národní přírodní rezervací

Asi největší atrakcí tohoto místa je zubr evropský, který je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem. Samci dosahují hmotnosti až úctyhodných 920 kilogramů.

Zubři, které zde můžete vidět, sem byli dopraveni z několika polských rezervací. Místní zubři také patří k vzácnějším a hodnotnějším, k tzv. bělověžské linii. Ta byla založena začátkem 20. století v době, kdy zůstalo z celé populace pouhých sedm zvířat. Transport zubrů do zdejší rezervace v roce 2015 byl největším v historii České republiky.

Dalšími zajímavými obyvateli zdejší rezervace jsou divocí koně, pocházející z anglického Exmoonu. Všichni zdejší koně jsou zapsáni v plemenné knize.

Osel jako kůň: Zoopark pořídil impozantní osly poitouské

První písemná zmínka o těchto koních pochází z roku 1086. Od 19. století se tito divocí koně nazývají exmoonský nebo také keltský pony.

Svým vzhledem, velikostí a zbarvením odpovídají původním divokým koním Evropy. Tato zvířata žijí ve své domovině celoročně bez lidské péče ve volné přírodě na pomezí hrabství Devon a Somerset v jihozápadní Anglii, kde jsou jako národní dědictví chráněna v Národním parku Exmoon.

Zubry i divoké koně můžeme z blízkosti pozorovat z bezpečí přes dřevěné ohrady s elektrickým ohradníkem. I když jsou místní divoce žijící zvířata částečně zvyklá na procházející lidi, neměli bychom je krmit ani rušit hlukem. Dostat se sem můžete pěšky například z Benátek nad Jizerou. Oblastí také prochází značená turistická trasa.

FOTO: Přírodní rezervace Pastviny

Přírodní rezervace Pastviny - zubrPřírodní rezervace Pastviny - pastva zubr Přírodní rezervace PastvinyPřírodní rezervace Pastviny - divoký zubrPřírodní rezervace Pastviny - Pastviny u Benátek nad JizerouPřírodní rezervace Pastviny - zubří stádo zubr
Další fotky
Přírodní rezervace Pastviny - zubrPřírodní rezervace Pastviny - Divocí koně kun
welcome back
Včera, 23:04
Od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro...
Včera, 16:01
Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená lékařem Petrem Smejkalem doporučuje vládě nepřidávat do...
Včera, 15:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:57
Restaurační zahrádky se budou moci otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše...
Včera, 13:25
Byla to válka, která všechny ty předcházející odsoudila do rolí hospodských rvaček. Skončily bitvy vojáků...
Včera, 11:59
Vážné riziko pro nejmenší představuje podle České obchodní inspekce (ČOI) dětská židle s označením 4...
Včera, 11:15
Chcete pěstovat zeleninu, bylinky a květiny, ale nemáte zahrádku? Už na středně velkém balkonu to...
Včera, 10:11
Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od...
Včera, 10:00
Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z...
Včera, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Včera, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Reklama