Tip na vycházku: I v současné době je stále co navštěvovat. Čekají na vás zubři i divocí koně

Další fotky

Památky a zoologické zahrady jsou sice momentálně díky opatřením vlády kvůli pandemii zavřené, ale i tak se najde mnoho zajímavých míst, která stojí za vaši návštěvu. A to včetně těch se zvířecími přáteli.

Pokud si chceme udělat nenáročnou procházku a něco zajímavé se dozvědět, můžeme navštívit například přírodní rezervaci Traviny u Benátek nad Jizerou. Ta je součástí evropsky významné lokality Milovice-Mladá. Velmi cennými jsou zde stepní biotopy s řídkou vegetací obývanou velkou řadou vzácných rostlin a živočichů. Najdeme zde například ropuchu krátkonohou nebo ropuchu zelenou. Oblast obývá také 10 druhů netopýrů. Z opeřenců zde můžeme potkat například dudka chocholatého.

Dudek skoro vyhynul. K jeho záchraně může přispět každý

Tato přírodní rezervace, která je jako první lokalita v České republice udržována pomocí přirozené pastvy velkých býložravců, má rozlohu asi 120 hektarů. Zároveň se jedná o experimentální lokalitu, kde je průběžně monitorován vliv přirozené pastvy na rozmanitost rostlin i různých skupin živočichů. V ohradách se nachází průchody pro zvěř, takže je přístupná pro všechny druhy obratlovců, kteří žijí v okolních lesích.

Kolem Karlštejna národní přírodní rezervací

Asi největší atrakcí tohoto místa je zubr evropský, který je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem. Samci dosahují hmotnosti až úctyhodných 920 kilogramů.

Zubři, které zde můžete vidět, sem byli dopraveni z několika polských rezervací. Místní zubři také patří k vzácnějším a hodnotnějším, k tzv. bělověžské linii. Ta byla založena začátkem 20. století v době, kdy zůstalo z celé populace pouhých sedm zvířat. Transport zubrů do zdejší rezervace v roce 2015 byl největším v historii České republiky.

Dalšími zajímavými obyvateli zdejší rezervace jsou divocí koně, pocházející z anglického Exmoonu. Všichni zdejší koně jsou zapsáni v plemenné knize.

Osel jako kůň: Zoopark pořídil impozantní osly poitouské

První písemná zmínka o těchto koních pochází z roku 1086. Od 19. století se tito divocí koně nazývají exmoonský nebo také keltský pony.

Svým vzhledem, velikostí a zbarvením odpovídají původním divokým koním Evropy. Tato zvířata žijí ve své domovině celoročně bez lidské péče ve volné přírodě na pomezí hrabství Devon a Somerset v jihozápadní Anglii, kde jsou jako národní dědictví chráněna v Národním parku Exmoon.

Zubry i divoké koně můžeme z blízkosti pozorovat z bezpečí přes dřevěné ohrady s elektrickým ohradníkem. I když jsou místní divoce žijící zvířata částečně zvyklá na procházející lidi, neměli bychom je krmit ani rušit hlukem. Dostat se sem můžete pěšky například z Benátek nad Jizerou. Oblastí také prochází značená turistická trasa.

FOTO: Přírodní rezervace Pastviny

Přírodní rezervace Pastviny - zubrPřírodní rezervace Pastviny - pastva zubr Přírodní rezervace PastvinyPřírodní rezervace Pastviny - divoký zubrPřírodní rezervace Pastviny - Pastviny u Benátek nad JizerouPřírodní rezervace Pastviny - zubří stádo zubr
Další fotky
Přírodní rezervace Pastviny - zubrPřírodní rezervace Pastviny - Divocí koně kun
Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama