mapa regionů
zavřít mapu

Město mělo vždycky v historii a má i v současnosti tu přednost, že má výhodnou polohu. Dnes díky blízkosti dálnice, kdysi na křižovatce obchodních cest.
Už ve 13. století bylo centrem obchodu pro domácí a cizozemské zboží pro celou oblast dnešní Českomoravské vrchoviny. Někdejší kupecká osada Brod z roku 1234 ležela na důležité středověké obchodní cestě zvané Haberská stezka. Díky nálezům stříbrné rudy pak při řece Sázavě vzniklo i bohaté centrum těžby stříbra a příliv německých horníků byl příčinou toho, proč město už od roku 1310 neslo název Německý Brod.
Město brzy získalo významná práva a bylo postaveno na roveň královským městům. Stalo se brzy také místem, kde se sjednávaly nejrůznější dohody, a to už za Jiříka z Poděbrad, který dobře věděl, že výhodná poloha Německého Brodu ho přímo předurčuje ke schůzkám význačných politiků, vojevůdců a české šlechty.
Město bylo také postupem času centrem vzdělanosti. V roce 1735 tady vznikla latinská škola Carolina, na kterou pak navázalo brodské gymnázium, kde studovala nejedna významná česká osobnost – Josef Dobrovský, Karel Havlíček Borovský, Bedřich Smetana nebo Jan Zrzavý i Jan Václav Stamic.
Havlíčkv Brod dnes nabízí svým návštěvníkům přes sto historických a kulturních památek a střed města je od konce osmdesátých let památkovou zónou. A nutno uvést, že se jménem Karla Havlíčka Borovského město zaštítilo po druhé světové válce. A tak až si sem, do dnešního Havlíčkova Brodu uděláte výlet, určitě začněte s prohlídkou centra, neopomeňte městské hradby, v historickém centru uchvátí barokní náměstí, kostely i jedinečná Koudelova kašna a samozřejmě Havlíčkův pomník.
Dnešní Havlíčkovo náměstí vás skutečně donutí k zastavení a určitě si ho dopřejte. A čím déle se tudy budete toulat, tím více zážitků samozřejmě budete mít. Původní rynk byl založen ve 13. století, kolem stály hrázděné domy, které byly později přestavovány do renesančního stylu a po požárech v letech 1662 a 1676 byly zase ve stylu baroka upravovány zejména domovní štíty, zdobené jedinečnými domovními znameními.
Raritou náměstí a zdejších domů je to, že mají hluboké sklepy, které bývaly vzájemně propojené a i dnes vedou až do středu náměstí.
A pokud budete na Havlíčkobrodsku pobývat déle, určitě nezapomeňte ani na přírodu. Českomoravská vrchovina ji nabízí v každém ročním období plnými hrstmi.