Tip na výlet: Havlíčkův Brod nemusí být jen zastávka na občerstvení

Město mělo vždycky v historii a má i v současnosti tu přednost, že má výhodnou polohu. Dnes díky blízkosti dálnice, kdysi na křižovatce obchodních cest.

Už ve 13. století bylo centrem obchodu pro domácí a cizozemské zboží pro celou oblast dnešní Českomoravské vrchoviny. Někdejší kupecká osada Brod z roku 1234 ležela na důležité středověké obchodní cestě zvané Haberská stezka. Díky nálezům stříbrné rudy pak při řece Sázavě vzniklo i bohaté centrum těžby stříbra a příliv německých horníků byl příčinou toho, proč město už od roku 1310 neslo název Německý Brod.

Město brzy získalo významná práva a bylo postaveno na roveň královským městům. Stalo se brzy také místem, kde se sjednávaly nejrůznější dohody, a to už za Jiříka z Poděbrad, který dobře věděl, že výhodná poloha Německého Brodu ho přímo předurčuje ke schůzkám význačných politiků, vojevůdců a české šlechty.

Poslední Čech na českém královském trůně. Jiří z Poděbrad chtěl být panovníkem dvojího lidu

Město bylo také postupem času centrem vzdělanosti. V roce 1735 tady vznikla latinská škola Carolina, na kterou pak navázalo brodské gymnázium, kde studovala nejedna významná česká osobnost – Josef Dobrovský, Karel Havlíček Borovský, Bedřich Smetana nebo Jan Zrzavý i Jan Václav Stamic.

Havlíčkv Brod dnes nabízí svým návštěvníkům přes sto historických a kulturních památek a střed města je od konce osmdesátých let památkovou zónou. A nutno uvést, že se jménem Karla Havlíčka Borovského město zaštítilo po druhé světové válce. A tak až si sem, do dnešního Havlíčkova Brodu uděláte výlet, určitě začněte s prohlídkou centra, neopomeňte městské hradby, v historickém centru uchvátí barokní náměstí, kostely i jedinečná Koudelova kašna a samozřejmě Havlíčkův pomník.

Tip na výlet. Unikátní broumovské kostely jsou opět otevřené

Dnešní Havlíčkovo náměstí vás skutečně donutí k zastavení a určitě si ho dopřejte. A čím déle se tudy budete toulat, tím více zážitků samozřejmě budete mít. Původní rynk byl založen ve 13. století, kolem stály hrázděné domy, které byly později přestavovány do renesančního stylu a po požárech v letech 1662 a 1676 byly zase ve stylu baroka upravovány zejména domovní štíty, zdobené jedinečnými domovními znameními.

Raritou náměstí a zdejších domů je to, že mají hluboké sklepy, které bývaly vzájemně propojené a i dnes vedou až do středu náměstí.

A pokud budete na Havlíčkobrodsku pobývat déle, určitě nezapomeňte ani na přírodu. Českomoravská vrchovina ji nabízí v každém ročním období plnými hrstmi.

Tip na výlet: Navštivte východočeské Pompeje. Díky nadšencům dnes hrad Vízmburk opět pomalu vstává z popela

Dnes, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Dnes, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Dnes, 06:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Dnes, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
22.1.2021
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
Reklama