Tip na výlet: Horský ráj v oblasti, které mnozí říkají Davos východu

Další fotky

Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů jízdy vzhůru údolím možná zjistíte, že se pohybujete v jiném světě. A je lhostejné, zda jedete autem po silnici, či na kole po Cyklostezce Bečva.

Po obou březích řeky se zvedají svahy valašských hor, Vsetínských Beskyd na pravém břehu a Javorníků na břehu levém. Krajinu dotvářejí pastviny se stádečky ovcí, koz, skotu i koní a obce jakoby navlečené na šňůrce řeky. Krajina je protkána stovkami kilometrů turistických tras a stezek různé délky a náročnosti pro pěší i pro cykloturisty. Ve všech obcích jsou fungující turistická informační centra, kde získáte mapu, radu a vlídné doporučení.

Poznávání této části Valašska můžete začít v Novém Hrozenkově. Na jednom konci obce vjíždíme do údolí Vranča, kterým se stoupá na hřeben Javorníků, tvořící z velké části česko-slovenskou hranici. Údolí končí pod kopci Stolečný (962 m n. m.) a Kohútka (913 m n. m.). Druhý jmenovaný dal název lokalitě s lyžařským areálem, horskými hotely, chatami i s česko-slovenským informačním centrem.

Kohútka je také ideálním výchozím místem pro hřebenovku Javorníků. Třináct kilometrů dlouhý úsek mezi Kohútkou a areálem Kasárna patří k tomu nejlepšímu, co si může turista či cykloturista přát. Lesní úseky střídané horskými lukami nabízejí výhledy jak na masivy Beskyd, tak i slovenských hor, běžně bývá vidět Malá Fatra, často také Západní Tatry. Vydat se sem můžete prakticky celý rok. Pohybujete se střídavě na českém a slovenském území, mít u sebe doklad totožnosti se rozhodně vyplatí.

Tip na výlet: Ze Špičáku kolem ledovcových jezer

V centru Nového Hrozenkova nesmíte minout Památník Antonína Strnadela, místního malíře a grafika. Je situován v historicky cenné dřevěnici, aktuálně je zde k vidění výstava nazvaná Krajina Antonína Strnadela – letos uplynulo 110 let od jeho narození a 45 let od úmrtí. Veškeré informace nejen o památníku poskytne turistické informační centrum, které zde působí.

Na východním okraji Nového Hrozenkova nepřehlédnete rozsáhlou vodní plochu. Místní jí neřeknou jinak než Valašský Balaton. Čistá voda, kterou v létě slunce prohřívá na příjemnou teplotu, travnaté plochy ke slunění, zázemí pro návštěvníky v podobě možností stravování, občerstvení, parkovacích ploch i sanitárního zařízení, činí z Balatonu oblíbený cíl návštěvníků. Navíc leží přímo u Cyklostezky Bečva.

FOTO: Nový Hrozenkov

Nový Hrozenkov - Vsetinska BecvaNový Hrozenkov - Vsetinska BecvaNový Hrozenkov - Nový HrozenkovNový Hrozenkov - HelfstynNový Hrozenkov - Novy Hrozenkov
Další fotky
Nový Hrozenkov - Venkovská usedlost (Nový Hrozenkov)Nový Hrozenkov - Novy Hrozenkov
Dnes, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Dnes, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Dnes, 14:48
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Dnes, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Dnes, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Dnes, 11:40
Bohumír Roubalík – na svých obrazech se podepisoval jako Goda – se narodil 25. listopadu...
Dnes, 10:20
Výborné latté nebo horká čokoláda jako z kavárny? Takový horký nápoj si snadno a docela rychle...
Dnes, 08:59
Na základě evropského zatýkacího rozkazu naše zvláštní policejní složky (Odbor pátrání úřadu služby kriminální policie...
Dnes, 08:11
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Reklama