Tip na výlet: Město Terezín není jen Malá pevnost

Další fotky

Město Terezín, které najdeme poměrně nedaleko od Prahy, si většina lidí spojuje hlavně s druhou světovou válkou a sběrným táborem, odkud bylo do koncentračních táborů deportováno mnoho tisíc občanů nejen židovské národnosti. Do tohoto památníku připomínajícího utrpení jezdí turisté z celého světa a je uváděn v téměř každém zahraničním průvodci.

Poněkud stranou pozornosti pak stojí Velká pevnost připomínající hlavně dobu založení pevnosti – a jak téměř smutně podotkl jeden ze zdejších výborných průvodců, je tato expozice opomíjenou Popelkou oproti památníku v Malé pevnosti.

Kameny zmizelých připomínají oběti holocaustu. Žena, která mordor přežila, poznala lásku v Terezíně

Terezínské pevnosti nechala založit Marie Terezie již v roce 1780 jako obranu před vpády pruských vojsk, na ochranu severní hranice své říše. Jedna byla umístěna u soutoku Labe a Ohře, druhá u soutoku Labe a Metuje nedaleko Náchodské branky. Již za deset let, v červnu roku 1790, byla Velká pevnost za přítomnosti hlavního projektanta Terezína generála Karla Pellegriniho prohlášena za bojeschopnou.

Tato pevnost představuje špičkový bastionový systém. V boji se však nakonec nikdy neuplatnila, protože nepřátelská vojska se jí raději vždy vyhýbala. Představuje rovněž nejdokonalejší fortifikační systém 18. století. Mezi oběma pevnostmi, Malou i Velkou, se ještě nachází tzv. horní a dolní retranchement, tedy opevněný prostor spojující obě místa.

Kdo vykoupil legendárního hlasatele Laufera z transportu do Terezína? „Fotbal ve století faulů“ mapuje antisemitismus ve fotbale

Bohatou historii opevnění vám velice zasvěceně vyloží pracovníci informačního centra a muzea Pevnosti Terezín, které bylo založeno v roce 2015. Kromě unikátní expozice, jež zaujme malé i velké zájemce o historii, nabízí informační centrum i prohlídky podzemních chodeb spojené s výkladem. Lákavé jsou i noční prohlídky.

Další atrakce, nepravidelně pořádané prohlídky jinak běžně nepřístupných objektů, jako například vojenské nemocnice, jsou taktéž velice poutavé. Můžete zde vidět, v jakých podmínkách se zranění vojáci zotavovali, a také pokoj, ve kterém ležel atentátník Gavrilo Princip. Za zmínku stojí bývalá vojenská nemocniční kaple. Protože je tato prohlídka fyzicky i časově náročnější, zahrnuje také prohlídky půd a sklepů, je potřeba se na ni předem objednat.

FOTO: Pevnost Terezín

Pevnost Terezín - DSC05477Pevnost Terezín - Terezín sál – bývalá zbrojnice.Pevnost Terezín - Terezín – chodbyPevnost Terezín - DSC05487Pevnost Terezín - DSC05559
Další fotky
Pevnost Terezín - DSC05471Pevnost Terezín - DSC05498Pevnost Terezín - DSC05539Pevnost Terezín - Muzeum TerezínPevnost Terezín - Sklepení

V neposlední řadě bych rád připomněl prostory bývalé jízdárny, kde se postupně připravuje další expozice s názvem Kavalerie, která má návštěvníky seznámit zejména s možnostmi využití koně ve válečném tažení od dob Marie Terezie. A to zdaleka nejsou všechna zajímavá místa, která tady můžete navštívit. A tak, až se rozhodnete pro cestu do Terezína, doporučuji vyčlenit si na jeho prohlídku dostatečné množství času. Odměnou vám bude nejen mnoho netradičních zážitků, ale zejména nově získané vědomosti o naší historii.

Dnes, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Dnes, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Dnes, 16:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Dnes, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Dnes, 15:45
Horský hotel a televizní vysílač na Ještědu, Labská bouda, karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva,...
Dnes, 15:35
Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť,...
Dnes, 13:52
Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků...
Dnes, 12:22
Češi jsou ohledně sdílení svých dat nejvíce nedůvěřivým národem v Evropě. Nejvíce si chrání zdravotní...
Dnes, 12:17
Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v...
Dnes, 11:55
Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém...
Reklama