Tip na výlet: Na návštěvě u knížete Rohana

19.6.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Zámek se zvláštní červenou fasádou se pyšní interiéry, které vypadají opravdu jako z pohádky. A není divu, Sychrov byl více než sto let rezidencí pohádkově bohaté knížecí rodiny Rohanů. Dnešní novogotickou podobu získal v polovině 19. století podle projektů zahraničních architektů, ovšem na umělecké výzdobě a výrobě vyřezávaných obkladů stěn a dveří a nábytku se podíleli výhradně řemeslníci domácí. Za všechny jmenujme řezbáře Petra Buška. Pražský rodák si otevřel dílnu na Kampě, v roce 1856 však na pozvání knížete Rohana přesídlil na osadu Husa u Sychrova, aby vytvářel dřevořezby na výzdobě zámku.

Při prohlídce získáte dokonalou představu, jak se v 2. polovině 19. století žilo na bohatém venkovském sídle. Raritu představuje sbírka 240 portrétů, která je největší kolekcí francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Podíváte se i do královského apartmá, kde pobývali vzácní hosté – francouzský král Karel X., pruský král Vilém nebo císař František Josef I.

Odešel jako starý a opuštěný muž. František Josef I., císař pro několik generací

A pokud vás luxusní interiéry nelákají, pak určitě stojí za prohlídku noční nebo kostýmované prohlídky, a vše rázem dostane přitažlivější tvář i pro děti. Také teenageři si tu přijdou na své. Koncem srpna mohou vyrazit na Skotské hry, jednu z největších událostí svého druhu v Evropě. Bohatý program zahrnuje kromě soutěží pro děti, výuky skotských tanců, koncertů keltské muziky a ukázek historických zbraní také ochutnávky whisky a rozmanité těžkoatletické skotské disciplíny.

Při prohlídce parkem pozornému návštěvníkovi neujde kamenná kruhová vodárenská věž. Tvořila součást důmyslného vodovodního systému, který zásoboval zámek, hospodářský dvůr, skleníky, oranžerii, arboretum a park vodou z říčky Mohelky.

FOTO: Zámek Sychrov

Zámek Sychrov - SychrovZámek Sychrov - SychrovZámek Sychrov - SychrovZámek Sychrov - sychrovZámek Sychrov - sychrov
Další fotky
Zámek Sychrov - sychrovZámek Sychrov - sychrov

Černá Berta

Na Sychrově nemají bílou, ale černou paní. Jmenuje se Berta a nenosí smůlu, jak byste podle barvy jejího roucha čekali, ale naopak je to strašidlo laskavé a dobromyslné. Berta, princezna z Rohanu a kněžna z Bouillonu (1782 – 1841) se z donucení provdala za svého strýce, ale manželství nebylo šťastné. Jejich jediné dítě zemřelo při porodu. Berta přežila, ale nikdo ji už neviděl jinak než v černých šatech. Po zbytek života se věnovala charitativní činnosti. Třeba ji potkáte při nočních prohlídkách…Nepřehlédněte