Tip na výlet: Nařiďte si budíka. Předposlední dubnové ráno na vás čeká magický východ Slunce v doprovodu Kamenného pastýře

Tento tip na výlet vás zavede do vesnice Klobuky v Čechách. Asi deset kilometrů severozápadně od Slaného. Naším cílem bude největší kamenný menhir v Čechách, s názvem Kamenný pastýř. Stojí v polích, asi kilometr od obce. Navštívit ho můžete pochopitelně kdykoliv, já osobně bych vám však doporučoval přítomnost na místě předposlední dubnové ráno, těsně před úsvitem. Bude-li jasno, čeká vás velmi zajímavý nebeský úkaz.

Bývaly doby, kdy k menhiru vedla jen úzká, blátivá cestička, od silnice z Klobuk na Telce. Kolem kamene byla úroda a jen ohledy místních zemědělců, a možná i jistá pýcha na tuto kuriozitu, tento kámen zachránily před likvidací. A tradice, pochopitelně. Když byl kámen v polovině 19. století vyvrácen vichřicí, byl místními znovu slavnostně vztyčen. Dnes je obklopen kruhovou, dřevěnou ohrádkou a celý prostor je vysypán drobnými křemennými valounky. Děti z místní školy zde dokonce dostávají vysvědčení.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

Rezavě hnědý, železitý pískovec, s výskytem bělavých křemenných valounků. Je vysoký 3,4 m nad zemí, ale jeho délka je 4,2 m. Hmotnost se odhaduje na pět tun. V roce 1898 byl u něho proveden průzkum. Archeologické doklady k určení stáří kamene sice nalezeny nebyly, ale ukázalo se, že kámen je osazen v písčité vrstvě nad podložní skálou tak, že byl nepochybně vztyčen uměle.

Jak naši předci slavili čarodějnice? Nezávazně souložili v kouzelném lese a upalovali loutkám tělíčka

Podle pověstí byl obklopen šesti až dvanácti menšími kameny a říkalo se mu Pastýř se stádem. Tuto domněnku potvrzuje i sdělení účetního místního cukrovaru, z roku 1901, že dvě stě až tři sta metrů severně od stojícího kamene byly vyorány dva kameny podobného materiálu, a asi dvacet osm kroků od stojícího kamene směrem na Telce byl vyorán další, větší kámen.

Roku 2000 jsme si ověřili předpoklad možné kalendářní funkce tohoto místa. Podle předběžných výpočtů se měl sluneční kotouč objevit dokonce přesně nad vrcholem hory Říp, kvůli přestupnému roku již 29. 4. 2000, za rotundou sv. Jiří, která byla v tom okamžiku dalekohledem velmi jasně rozpoznatelná.

FOTO: Kamenný pastýř

Kamenný pastýř - Kamenný pastýř u KlobukKamenný pastýř - Beltine 1Kamenný pastýř - ilustrace Vesmír 1871Kamenný pastýř - Klobuky a ŘípKamenný pastýř - beltine 2
Další fotky
Kamenný pastýř - Východ Slunce nad Řípem

Obrovský, rudý, sluneční disk překryl pomaloučku svým průměrem celou horu Říp, vytvořila se tak jedna hora nad druhou. Zda byli Keltové sami stavitelé, či používali pomůcku mnohem starších generací původních obyvatel, již neovlivní skutečnost, že kamenný kolos u Klobuk byl úmyslně a velmi přesně umístěn v krajině tak, aby s velikou nádherou uvedl teplé období roku Beltine. Letos vyjde Slunce nad Řípem, pokud to počasí umožní, v 5.42 letního času. Nařídit si budíka bude rozhodně stát za to. A nezapomeňte foťák.

 

Dnes, 10:04
Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup...
Dnes, 08:57
Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem...
Dnes, 06:46
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:46
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější...
Dnes, 06:36
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Včera, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Včera, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Včera, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Včera, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Reklama