• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tip na výlet: Nejnavštěvovanější památkou severních Čech je děčínský zámek

  30.3.2019
  Táňa Pikartová

  Kromě klasických prohlídkových okruhů zámek nabízí kostýmované prohlídky, prohlídky pro rodiny s dětmi s komtesou nebo s Černým rytířem, výstavu věžních hodin v zámeckém podkroví nebo třeba prohlídky sklepení.

  Na jaře patří mezi oblíbené třeba Otvírání zámeckých zahrad nebo Dětský zámecký karneval, letos se o jeho program postará Sváťovo divadlo. S litoměřickým loutkohercem Svatoplukem Horváthem zámek navázal spolupráci díky úspěšné výstavě marionet. V zahradách pokračuje rekonstrukce Čajového pavilonu, kde se restaurují barokní výmalby.

  Řada projektů děčínského zámku vznikla i díky úspěšné a velice intenzivní přeshraniční spolupráci se saským zámkem Weesenstein.

  Trojský zámek si coby letní vilku postavil soudce z případu Psohlavců. Poblíž měly stát školy, ale zastínila je zoo

  „Nabízíme dvě klasické prohlídkové trasy v jižním a západním křídle, další dvě prohlídky pro děti i celé rodiny, a navíc prohlídku pro milovníky architektury. Na své si tak u nás přijde opravdu každý. Zámeckou expozici v loňském roce obohatila thunovská knihovna. V době Thunů byla sbírka knih se svými cca devadesáti tisíci svazky jednou z největších v českých zemích. V okamžiku prodeje zámku byla bohužel z velké části rozprodána, ale její torzo se naštěstí zachovalo ve sbírkách Oddělení zámeckých knihoven Národního muzea a v současnosti je vystaveno v děčínském zámku v prostoru, kde bývala malá knihovna,“ vysvětluje ředitelka zámku Iveta Krupičková.

  FOTO: Děčínský zámek

  Děčínský zámek - Děčín zámekDěčínský zámek - děčín zámekDěčínský zámek - Děčín zámekDěčínský zámek - Děčín Tyršův most

  Právě v těchto dnech zámek láká na svůj jarní program, který bude uveden oblíbeným dětským karnevalem s loutkovým představením. Na poslední březnovou sobotu zámek chystá Otevírání zámeckých zahrad po zimní přestávce, den nato následují prohlídky sklepení. Na Velikonoční období nachystali na zámku speciální program pro děti v podobě Pohádkové pomlázky. V dubnu pak na děti čeká Čarodějnická maturita a na všechny Mezinárodní den tance.

  Zámek ve Ctěnicích. Znáte sídlo rodiny Windischgrätzů?  Nepřehlédněte