Tip na výlet: Sněžka. Arktida uprostřed Evropy

Další fotky

Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené větve zakrslé kosodřeviny, kam oko dohlédne. Malá jezírka křišťálově čisté a ledové vody, která se nestihla vsáknout do rašeliny pod povrchem. Podivná kvítka se zvláštními barvami. Zde s nimi příroda pospíchá, léto bývá velmi krátké. Frodo Pytlík a Glum by se se tady cítili jako doma. Otevírá se před námi Tolkeinův Kraj.

Arktida ve střední Evropě se nachází v České republice. Kamenná moře a ledový vítr. Nebýt davů turistů, nabyli byste dojmu, že jste se ocitli za polárním kruhem. Svetr, který jste do této chvíle měli v batohu, plní urychleně svoji službu. Ledovec už dávno zmizel za obzorem, ale dává o sobě vědět i dnes, po dvanácti tisíci letech. Průměrná celoroční teplota je zde kolem nuly a vichřice hravě překonávají stokilometrové rychlosti.

Sněžka je tvrdošíjně uváděna v učebnicích jako nejvyšší hora České republiky. Pochopitelně deset nebo dvacet centimetrů nic neřeší, ale zeměměřič by vám řekl, že nejvyšší bod leží už v Polsku. To však nic nemění na tom, že na vrcholu hory nalezneme základní trigonometrický bod, od kterého se odvíjejí další body této sítě.

Tip na výlet: Přes Teplou Vltavu až do Kvildy

Nalezneme zde i jiné kuriozity. Třeba kapličku svatého Vavřince, z druhé poloviny sedmnáctého století. Možná si nyní řeknete, nic nového pod sluncem. Na Sněžce jsem byl už mnohokrát, a o davy lidí čekající na lanovku několik hodin nestojím. To přeci záleží jenom na vás a na nikom jiném. Co třeba vyrazit už po půlnoci? Pomaličku a beze spěchu. V klidu, bez procesí ostatních. Pevné boty, svačinu do batohu. Z výdobytků civilizace postačí foťák a dalekohled.

Kamenitý vrchol, a plošina s rozlohou poloviny fotbalového hřiště, nabízí úžasný rozhled do všech světových stran. Na západě Ještěd s lesklou jehličkou horského hotelu. Vzdálenost přes padesát kilometrů už moc detailů nenabízí. Pokud jsme zkušenější pozorovatelé, zahlédneme i malý bobeček Řípu. Tak daleko ale nemusíme.

FOTO: Sněžka

Sněžka - snezka krkonoseSněžka - Úpská rašeliništěSněžka - SnezkaSněžka - Úpská rašeliništěSněžka - Snezka krkonose
Další fotky
Sněžka - Snezka krkonoseSněžka - Snezka krkonoseSněžka - snezka krkonoseSněžka - Úpská rašeliništěSněžka - snezka krkonoseSněžka - snezka krkonoseSněžka - snezka krkonoseSněžka - snezka krkonose

Luční bouda, za planinou s rašeliništi, vypadá téměř na dosah. Ona je opravdu blízko, tři kilometry přímou čarou. Nic tak neklame, jako odhad vzdáleností na horách. Ty tři kilometry se změní ve dvouhodinový pochod po svahu a kamenité stezce. Stojí to opravdu za námahu.

Od bývalé Obří boudy už jdeme po cestě, která je k našim nohám milosrdnější. Občas kráčíme po dlouhých, dřevěných můstcích, kterými překonáváme úpská rašeliniště.  Zde pramení řeka Úpa, i Bílé Labe. Odpočinout si můžeme na Luční boudě, jedné z nejstarších vůbec. Rok 1623 je opravdu prastaré datum. Zde vaří i pivo, z vody této řeky zvučnějšího jména. Pokud jste nabrali síly, můžete se vydat znovu do civilizace. Po červené turistické značce, osm kilometrů do Špindlerova Mlýna.

Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama