Tip na výlet: Toulovcovy maštale, bizarní skalní město, s jeskyněmi a strmými srázy

Další fotky

Už jste někdy kráčeli po mořském dně? Zřejmě ne, pokud nepatříte mezi profesionální potápěče. Ten pocit si ale můžete lehce dopřát i suchou nohou, pokud budete mít zájem. Nemusíte jezdit nikam do ciziny. To místo najdete třináct kilometrů jihozápadně od Litomyšle, na českomoravském pomezí. Nese název Toulovcovy maštale.

Skalní město je jako stvořené pro ukrývání loupežníků a jejich kořisti. Pustá skaliska, porostlá různobarevným mechem, erodovaná mořem svrchní křídy, před stovkou milionů let. Tehdy mořská hladina dosahovala až o 150 metrů výše, než známe v současnosti, a to i zde. Mořská voda zde vytvořila bizarní skalní město, s jeskyněmi a strmými srázy. Kapradiny, přesličky, příjemný chládek i v parném létě, potok s křišťálově čistou vodou, na dně strmého údolí.

Terén je náročnější, a vyžaduje trochu pevnější obuv. Je zde mnoho kořenů, které vystupují nad povrch, a pokud vyrazíte na výlet po dešti, je na místě zvýšená opatrnost.

Tip na výlet: Nesnažte se vše prohlédnout co nejrychleji. Vychutnejte si dílo přírody, Moravský kras

Zde se obživa nedala získat, takže se tomuto místu lidská ruka vyhýbala. Příroda se zařídila podle svého. Klidné a tiché místo zde nalezla zvířata i rostliny, které se jinde běžně nevyskytují.

S těmi loupežníky nejsme daleko od pravdy. Vavřinec Toulovec skutečně kdysi žil. Přibližně ve stejné době, jako český král Václav IV. V mládí byl opravdu loupeživým rytířem, i když zřejmě ne příliš krutým, když proti sobě nepopudil zemskou vojenskou hotovost. Zřejmě kradl jen v únosných mezích, které se daly tolerovat na dobu, ve které žil. Vlastnil vsi Budislav, Mladočov, Desnou a Jarošov, kde měl možná i tvrz.

FOTO: Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštale
Další fotky
Toulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštaleToulovcovy maštale - Toulovcovy maštale

Bouřlivák vychladl a zřejmě začal na stará kolena myslet na věci, které jsou věčné a nepomíjející. Uvědomil si, že si svým dosavadním životem vydláždil cestu do pekla, a jak se říká, přilezl ke křížku. A to doslova. Ale ať už to byl strach před trestem, nebo výčitky svědomí, je jisté, že v roce 1407 založil v Litomyšli špitál pro místní chudé a staré lidi. Zakládací listinu mu potvrdil i král a Vavřinec Toulovec zřejmě svému osudu na věčnosti unikl. Zemřel v Litomyšli, v roce 1412, a odkázal špitálu veškerý majetek, včetně území, které je nyní navštěvováno.

Dnes je oblast hojně vyhledávána k aktivní rekreaci. V zájmu dalšího udržitelného rozvoje mikroregionu a jeho krásného životního prostředí, vzniklo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale. Sdružení o tuto oblast příkladně pečuje. Vznikla již síť cyklostezek a tři rozhledny. Dokonale udržovaná síť turistických značek zaručuje, že na této ploše, asi jedenácti kilometrů čtverečních, určitě nezabloudíte. Pokud si chcete protáhnout nohy v náročnějším terénu, máte jedinečnou příležitost. Výlet na Toulovcovy maštale rozhodně stojí za to.

Dnes, 17:45
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
Dnes, 17:23
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Dnes, 16:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Khamoro 2018
Dnes, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Dnes, 15:35
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Dnes, 13:25
Familiárně se mu říká Ötzi, vědecky Homo tyrolensis, a jde o přirozeným způsobem vzniklou mumii...
Dnes, 11:15
Podle všeho jsou před námi ještě krásné podzimní dny. Kolem svátku svatého Václava bývá pěkné...
Dnes, 09:05
Jiřiny patří mezi letní i podzimní klasiku. Dodnes uchvacují nádhernou rozmanitostí květů a na trhu...
Včera, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Včera, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
meditace
Včera, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Reklama