Tip na výlet: Nesnažte se vše prohlédnout co nejrychleji. Vychutnejte si dílo přírody, Moravský kras

Další fotky

Vyprahlá stepní krajina. Nažloutlá tráva a trsy suchomilných rostlinek, s různobarevnými kvítky, které se otáčejí ke žhnoucímu kotouči na modré obloze. Bílá skaliska, nad kterými se tetelí žhavý vzduch. Dvojice jezdců s tvářemi zalitými potem. Jeden v myslivecké kamizole a druhý v uniformě jezuitského řádu jsou si jisti svým cílem. Záhy sesedají z koní a opatrně přistupují k bezedné propasti, která se otevírá před jejich nohama. Pokud očekáváte další popis scény z westernu, který neznáte, potom vás zklamu. Tato scéna se neodehrává na Divokém západě, ale ve filmu Ďáblova past a byla natočena v Moravském krasu.

Punkevní jezírko na dně propasti Macocha a jezuita, vrhající kámen, aby zjistil, jak je propast hluboká. Zde si poprvé zahrála ve filmu. Skutečný fajnšmekr a opravdový milovník podzemních prostor, s krápníky fantastických tvarů, nasvícených různobarevnými světly, se určitě nespokojí s jedinou, odpolední prohlídkou.

Moravský kras, jako součást Drahanské vrchoviny, se táhne v pásu širokém šest kilometrů, v délce dvacet pět kilometrů a je tvořen devonskými vápenci. Jenom samotná jeskynní soustava, s názvem Amatérská jeskyně, má délku přes čtyřicet pět kilometrů a patří k největším ve Střední Evropě. Pokud nepatříte k příliš náročným turistům, toužícím po stejně náročných fyzických výkonech, potom je prohlídka propasti Macocha, s plavbou na lodičkách v podzemních prostorách ideální. Prohlídku ocení zvláště děti.

Již brzy si budete moci prohlídnout Koněpruské jeskyně s muzejním geologem

Devonské vápence. Co to vlastně je? Devon je prvohorní geologický útvar, starý přibližně čtyři sta milionů let. Moravský kras je tedy starší geologický útvar než kamenouhelné vrstvy. Dešťová voda, nasycená kysličníkem uhličitým se změní v kyselinu uhličitou a ta způsobuje rozpouštění a zvětrávání vápenatých prostor. V jeskynních prostorách, při změně teploty, se celý proces obrátí a vápenec se začne srážet a vylučovat. Rychlost vylučování je asi milimetr krychlový za patnáct let. Lze si tedy dobře spočítat, jak starý je metr vysoký krápník, dříve než nás popadne touha, ulomit si nějaký na památku. Označení hrubé vandalství je potom zcela na místě. Vy ale mezi takové návštěvníky jistě nepatříte.

FOTO: Moravský kras

Moravský kras - Moravský kras 6Moravský kras - Moravský kras 2Moravský kras - Moravský kras 3Moravský kras - Moravský kras 5Moravský kras - Moravský kras 4
Další fotky
Moravský kras - Moravský kras 8Moravský kras - Moravský kras 1

K návštěvě celého prohlídkového okruhu patří pochopitelně občerstvení, lanovka pro línější nohy a množství obchůdků, kde si mohou mineralogové zakoupit další ozdoby jejich sbírek. Repliky pravěkých kamenných nástrojů pro novodobé lovce, šperky a přívěsky s minerály potěší každou marnivější návštěvnici. Nesnažte se vše prohlédnout co nejrychleji a pospíchat jinam. Udělejte si čas. Jsou přece prázdniny a vy nikam nepospícháte. I průvodci to vědí a nesnaží se prolétnout celý okruh v pěti minutách. Vychutnejte si dílo přírody. Prohlídka jeskyní je krásný a estetický zážitek. Pro prázdninový výlet naprosto ideální.

 

Dnes, 17:45
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
Dnes, 15:35
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
Dnes, 13:25
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 13:25
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
Dnes, 11:15
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Dnes, 09:05
Dnes uplynulo přesně 325 od chvíle, kdy byl na plzeňském popravišti oběšen vůdce chodské rebelie...
Ema Karpeles
Včera, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Včera, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Včera, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Včera, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
26.11.2020
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Reklama