• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Tip na výlet: Veltrusy. Nepřehlédnutelný zámek s nádhernou oborou

    28.9.2020
    Další fotky

    Ten zámek s nádhernou oborou je opravdu nepřehlédnutelný. Dvacet kilometrů na sever od hlavního města není žádnou vzdáleností, a je ideálním místem pro nedělní, rodinný výlet. Žádná kilometrová stoupání, po kamenité stezce, jako třeba na hrad Bezděz. Zámek Veltrusy musí oslovit každého pohodlnějšího výletníka, ale i člověka, který hledá romantický kout přírody na dohled chemického závodu v Kralupech nad Vltavou.

    Oslovil i filmaře, a to i ty prvorepublikové. Jistě si pamatujete na film Prstýnek, ve kterém mladý kníže pán netuší, kdo je jeho pravým otcem. Nebyl to první film, ani poslední. Malá mořská víla, Amadeus a jiné a jiné snímky, nemá smysl je zde všechny jmenovat. Žádná studená gotika, strohost věží a pochmurná okolní krajina, nýbrž stavba vrcholného baroka. Žádná střízlivost, ale rozevlátost, sochy lidí i koní, všechno je v pohybu a ani jejich kamenné podoby si nedopřejí klidu.

    Alegorie měsíců, i se znameními zvěrokruhu, zdobí zámecký park na severním okraji čestného dvora. Jsou z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Architektem stavby byl Giovanni Alliprandi. Tito dva pánové se setkali ještě na zámku Kuks, kde odvedli stejně mistrnou práci, jako zde. Středová, válcová stavba a křídla vystavěná do tvaru ondřejského kříže.

    Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

    Panství Veltrusy zdědila v roce 1698 Marie Terezie ze Scheidlerů. Pozor, nepoplést s císařovnou téhož jména, ta se narodí až o devatenáct let později. Provdala se za Václava Antonína Chotka. Chotkové byli starý šlechtický rod, na kterém se podepsaly kruté konfiskace majetku, po tragických událostech doby pobělohorské. Byl to velmi výhodný sňatek. Její manžel byl povýšen do baronského, později do hraběcího, a kromě majetku postupoval i ve vysokých státních funkcích.

    Majetek a vliv, to už si zaslouží i sídlo, které bude hodno takových lidí. Chotkové nebyli lakotní. Nikoliv zbohatlíci, byli opravdu na výši kulturně i vzděláním a dobře věděli, jak s penězi naložit.

    FOTO: Zámek Veltrusy

    Zámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek Veltrusy
    Další fotky
    Zámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek VeltrusyZámek Veltrusy - Zámek Veltrusy

    V roce 1754 se zde uskutečnila jakási první průmyslová výstava, kterou navštívila skutečně i císařovna Marie Terezie. Třetí v pořadí vlastníků, Jan Rudolf Chotek, založil v prostoru zámku rozsáhlý park, který se svými téměř třemi sty hektary plochy patří k největším u nás. Následovala dančí obora, založená v roce 1802. To ocení hlavně děti, protože dančí zvěř je méně plachá než jelení, a pasoucí se stádečka je možné zahlédnout po celý den, nejen třeba za rozbřesku.

    Celý areál, s nádhernými a věkovitými stromy a s altánky, kde šlechta odpočívala, vám vydrží na celý den. V roce 2002 byl celý areál prohlášen za státem chráněnou památku, což se zřejmě nelíbilo přírodě, protože v témže roce přišly katastrofální povodně, které se podepsaly na parku i zámku. Opravy pokračují dodnes, ale lámat hůl nad návštěvou rozhodně nemusíte. Prohlídka zámku Veltrusy pro vás zcela jistě nebude ztrátou času.

     



    Nepřehlédněte