2℃
Dnes je 6. prosinec , svátek má Mikuláš

Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

Další fotky

Nacisté budovu barokního loveckého zámečku Veltrusy zneužili jako místo, kde díky anonymním rodičům vznikali pokračovatelé árijské rasy.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Už jste navštívili zámek Veltrusy?

Ano, už několikrát
49%
Pouze jednou
24%
Ještě ne, ale chystám se tam
22%
Vůbec ne, ani mě to neláká
5%

Chotkovi a nacismus

Karel Chotek, který byl posledním majitelem zámku Veltrusy, se v roce 1939 stal členem NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana, kterou vedl Hitler). Vítal zábor Sudet a také okupaci českých zemí. Jeho manželka Livie obdivovala fašistického vůdce Mussoliniho.

Nacistický režim byl postupem času stále ve větším rozporu s jejich křesťanským smýšlením. V roce 1942 byla navíc na jejich veltruské panství uvalena nucená správa, jelikož byl zámek zadlužen kvůli špatnému hospodaření. Manželé Chotkovi své sympatie k nacismu ztratili.

TIP:
Pokud byste se o životě posledních majitelů zámku chtěli dozvědět více, navštivte zámek osobně a jděte na prohlídku Aristokracie: Začátek konce. O Karlu a Livii Chotkových vyšla před pár lety kniha Petry Načeradské Poslední Chotkové ve Veltrusech.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Časem na zámku Veltrusy sídlila dívčí pobočka Říšské pracovní služby. Vše ale nasvědčuje tomu, že na veltruském panství tajně běžel program Lebensborn.

Lebensborn patří k tajným institucím nacistů a měl zajistit reprodukci „čisté rasy“ modrookých blondýnek a blondýnů. Dále jejich hromadnou výchovu. Děti zplozené v projektu Lebensborn se de facto staly majetkem říše.
Program založil Heinrich Himmler v polovině prosince 1935. Děti měly zalidnit prostor po vyhlazení, popř. odsunu původních obyvatel.
Mladé nacistické ženy se v prostorách tomu určených organizovaně setkávaly s esesmany, kteří byli takto odměněni za vojenskou službu. Strávili spolu několik dní a nocí. Muži odešli. Každá žena zůstala v péči Lebensbornu až do porodu, kdy jí byl potomek odebrán a už ho nikdy nemohla spatřit.
Oběťmi Lebensbornu se staly také odebrané děti z rodin, které šly na převýchovu do Německa. Souhrnně se jim říká Hitlerovy děti.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Dívky, kterým bylo 18 až 25 let, byly ubytovány v postranních zámeckých křídlech, v malých pokojích. Dohromady jich tu bylo kolem třiceti. Při procházkách parkem je doprovázely tělnaté dozorkyně. Jednalo se výhradně o německý personál. Dívky se tu střídaly po několika dnech, maximálně týdnech.

Oáza klidu v kraji průmyslu. Zámecký park Veltrusy ukrývá unikáty

Čas od času na zámek dorazili rozptýlit mladé árijské dobrovolnice důstojníci z nedalekých Kralup, kde sídlil Wehrmacht, nebo baron von Kleinst s mladou manželkou, popřípadě členové NSDAP z dolního Povltaví.
Češky, které pracovaly v okolí na polích, se k německým dívkám nesměly ani přiblížit.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Do téměř 300hektarového parku byl vstup zakázán řadou tabulí, přesto se několika českým lidem podařilo nahlédnout do zákulisí. Instituce Lebensbornu na veltruském zámku působila na přelomu let 1944 a 1945. Po válce byl park zpřístupněn běžným návštěvníkům a tak je tomu dodnes.

FOTO: Lebensborn

Lebensborn - LebensbornLebensborn - 322px-Lebensborn.svgLebensborn - LebensbornLebensborn - LebensbornLebensborn - Lebensborn
Další fotky
Lebensborn - Lebensborn (1)Lebensborn - Lebensborn (2)

Zestátnění zámku

Edvard Beneš necelé dva týdny po konci války v Evropě, 19. května 1945, vydal dekret, na jehož základě byla na majetek kolaborantů, Němců i Maďarů uvalena národní správa. To se týkalo i panství Karla Chotka, zámků Veltrusy a Velké Březno.

Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

V červnu stejného roku byly zámek, hospodářský dvůr i rozlehlý park zestátněny, ve správě ho měl Národní pozemkový fond. V současné době zámek Veltrusy spravuje Národní památkový ústav.

Manželé Chotkovi byli po válce odsunuti do Německa. Žili mj. v domově pro seniory na zámku Blumenthal über Aichach. Karel Chotek byl posledním mužským potomkem rodu a zemřel 23. ledna 1970, o týden později ho následovala manželka Livie.

Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

FOTO: Veltrusy – park v zimě

Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (9)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (1)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (3)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (2)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (4)
Další fotky
Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (5)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (6)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (8)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (7)

zdroj: veltrusy.net, výkladové texty k prohlídce Aristokracie: Začátek konce

Před 1 hodinou
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Před 3 hodinami
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Dnes, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Dnes, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Dnes, 11:00
Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však...
Dnes, 09:00
Byla krásná, vzdělaná a talentovaná. Život mladé studentky sochařství změnilo osudové setkání s nejslavnějším francouzským...
Včera, 18:30
Jsou to takové pomníčky, které nemají policisté rádi. Lidé nejen žijí a umírají, jak se...
Včera, 17:00
V Moskvě, na břehu stejnojmenné řeky, leží zvláštní pozemek. Pokud nepočítáme prehistorické osídlení, tak na něm...
Včera, 15:00
Asteroid, který před 66 miliony let dopadl u dnešního městečka Chicxulub na Yucatánu, vyhubil tři...
Včera, 12:48
Zkuste si na chvíli odpočinout od předvánočního shonu a užít si kouzlo adventu. Advent by...
Reklama