Už jste navštívili zámek Veltrusy?
Chotkovi a nacismus
Karel Chotek, který byl posledním majitelem zámku Veltrusy, se v roce 1939 stal členem NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana, kterou vedl Hitler). Vítal zábor Sudet a také okupaci českých zemí. Jeho manželka Livie obdivovala fašistického vůdce Mussoliniho.
Nacistický režim byl postupem času stále ve větším rozporu s jejich křesťanským smýšlením. V roce 1942 byla navíc na jejich veltruské panství uvalena nucená správa, jelikož byl zámek zadlužen kvůli špatnému hospodaření. Manželé Chotkovi své sympatie k nacismu ztratili.
TIP:
Pokud byste se o životě posledních majitelů zámku chtěli dozvědět více, navštivte zámek osobně a jděte na prohlídku Aristokracie: Začátek konce. O Karlu a Livii Chotkových vyšla před pár lety kniha Petry Načeradské Poslední Chotkové ve Veltrusech.
Časem na zámku Veltrusy sídlila dívčí pobočka Říšské pracovní služby. Vše ale nasvědčuje tomu, že na veltruském panství tajně běžel program Lebensborn.
Lebensborn patří k tajným institucím nacistů a měl zajistit reprodukci „čisté rasy“ modrookých blondýnek a blondýnů. Dále jejich hromadnou výchovu. Děti zplozené v projektu Lebensborn se de facto staly majetkem říše.
Program založil Heinrich Himmler v polovině prosince 1935. Děti měly zalidnit prostor po vyhlazení, popř. odsunu původních obyvatel.
Mladé nacistické ženy se v prostorách tomu určených organizovaně setkávaly s esesmany, kteří byli takto odměněni za vojenskou službu. Strávili spolu několik dní a nocí. Muži odešli. Každá žena zůstala v péči Lebensbornu až do porodu, kdy jí byl potomek odebrán a už ho nikdy nemohla spatřit.
Oběťmi Lebensbornu se staly také odebrané děti z rodin, které šly na převýchovu do Německa. Souhrnně se jim říká Hitlerovy děti.
Dívky, kterým bylo 18 až 25 let, byly ubytovány v postranních zámeckých křídlech, v malých pokojích. Dohromady jich tu bylo kolem třiceti. Při procházkách parkem je doprovázely tělnaté dozorkyně. Jednalo se výhradně o německý personál. Dívky se tu střídaly po několika dnech, maximálně týdnech.
Čas od času na zámek dorazili rozptýlit mladé árijské dobrovolnice důstojníci z nedalekých Kralup, kde sídlil Wehrmacht, nebo baron von Kleinst s mladou manželkou, popřípadě členové NSDAP z dolního Povltaví.
Češky, které pracovaly v okolí na polích, se k německým dívkám nesměly ani přiblížit.
Do téměř 300hektarového parku byl vstup zakázán řadou tabulí, přesto se několika českým lidem podařilo nahlédnout do zákulisí. Instituce Lebensbornu na veltruském zámku působila na přelomu let 1944 a 1945. Po válce byl park zpřístupněn běžným návštěvníkům a tak je tomu dodnes.
Zestátnění zámku
Edvard Beneš necelé dva týdny po konci války v Evropě, 19. května 1945, vydal dekret, na jehož základě byla na majetek kolaborantů, Němců i Maďarů uvalena národní správa. To se týkalo i panství Karla Chotka, zámků Veltrusy a Velké Březno.
V červnu stejného roku byly zámek, hospodářský dvůr i rozlehlý park zestátněny, ve správě ho měl Národní pozemkový fond. V současné době zámek Veltrusy spravuje Národní památkový ústav.
Manželé Chotkovi byli po válce odsunuti do Německa. Žili mj. v domově pro seniory na zámku Blumenthal über Aichach. Karel Chotek byl posledním mužským potomkem rodu a zemřel 23. ledna 1970, o týden později ho následovala manželka Livie.
zdroj: veltrusy.net, výkladové texty k prohlídce Aristokracie: Začátek konce