Tip na výlet: Vydejte se po stopách menhirů v okolí Slánské hory

Další fotky

Dlouho jsem přemýšlel, jak mám tento příspěvek napsat. Jaký úhel pohledu zvolit? Pohled člověka, který zdolal toto nevysoké návrší, jen aby si zlepšil kondici? Pohled archeologa, kterému krvácí srdce při pohledu na čedičový kamenolom, který totálně zdevastoval tuto lokalitu? Pohled milovníka tajemství, obdivujícího dva velmi zajímavé menhiry, či obětní čedičovou mísu na severní straně vrcholku hory? I historik si přijde na své. Tři dřevěné kříže, z roku 1664, jako memento třicetileté války.

Slánská hora je dominantou města a netřeba tedy vysvětlovat, jakou cestu zvolit. Je zde i naučná stezka, takže vše je jasné a výstup není vůbec nijak náročný. Každý zde nalezne něco z oboru, který ho zajímá. Trochu tajemna ale nikdy nezaškodí. Na Slánské hoře nalezneme dva menhiry.  Jeden je kousek pod vrcholem a určitě na něj narazíte. Nalézt ten druhý je trochu obtížnější. Je na úpatí, v dosti nepřístupném terénu a kousek od parkoviště, čímž si koleduje o vlastní likvidaci a přesun na zahradu nějakého snoba.

Slánská hora, dobrý důvod k jarnímu výletu

Ani obětní mísa na tom není dobře. Kdosi velmi chytrý, v její těsné blízkosti, umístil lana, sloužící k tréninku horolezců. Obětní mísa má průměr asi 80 cm, a je hluboká necelých 20 cm. Je na ni krásně patrná šestiboká odlučnost čediče.

A to zde zdaleka není jediná zajímavost. Potřebujete k tomu kompas. Ještě ve vzdálenosti necelých pěti metrů od mísy, střelka poslušně reaguje na magnetické pole Země a ukazuje správným směrem. Přistoupíte k míse a střelka udělá čelem vzad. V galerii obrázků to je vidět. Krásný příklad magnetické anomálie.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

Vím, že jste nároční výletníci a jistě po prohlídce na nádraží nezamíříte. Stačí pár kilometrů a vaše kroky vás zavedou do nedaleké vesničky Skůry. Zde, ve hřbitovní zdi, naleznete zazděný menhir s vyobrazeným symbolem slunce a kříže. Je naprosto jiný, než okolní zdivo a zřejmě sem byl přemístěn z nedalekého svahu, který je na podrobných mapách označen názvem U kamene.

FOTO: Slánská hora a menhiry v okolí

Slánská hora a menhiry v okolí - Slánská hora, úpatíSlánská hora a menhiry v okolí - Slánská hora, úpatíSlánská hora a menhiry v okolí - kompas se zbláznilSlánská hora a menhiry v okolí - Srovnávací měřeníSlánská hora a menhiry v okolí - Menhir Slánská hora úpatí
Další fotky
Slánská hora a menhiry v okolí - Vrchol Slánské horySlánská hora a menhiry v okolí - Obětní mísaSlánská hora a menhiry v okolí - SkůrySlánská hora a menhiry v okolí - Kamenný Most

Pokud vás ani tato odbočka nezdolala, můžete se po polních cestách vypravit ke Kamennému Mostu. Zde, asi kilometr od obce, poblíž staré úvozové cesty ke Zvoleněvsi, v místě s dalekým rozhledem, naleznete menhir s vyrytým křížem.

V minulosti zde bylo pátráno a byly nalezeny kostry dvou lidí. Proč byli pohřbeni tak daleko od posvěcené půdy? Vyděděnci? Sebevrazi? Lidé s magickými schopnostmi či vyznavači ďábla? To se už nikdy nedozvíme, nálezy se nezachovaly. Nu a tím lze dnešní výlet ukončit. Výlety mají člověka bavit a ne fyzicky zničit. Asi kilometr odtud je vaše spása. Vlaková zastávka směr Slaný nebo Kralupy nad Vltavou.

 

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama