Tip na výlet: Zámek Libouchec láká ojedinělou ukázkou pravé saské renesance

Další fotky

Nedaleko Děčína, v obci Libouchec, se skrývá unikátní stejnojmenná architektonická památka, zámek Libouchec. Pro veřejnost byl zpřístupněn teprve v červenci roku 2016, a to díky nadšení a zápalu současného majitele, jenž tuto nádhernou památku zachránil téměř v hodině dvanácté.

V obci Libouchec ve 14. století původně stávala tvrz, která byla vystavěna snad jako sídlo mana pověřeného službami rodu Vartnberků. V závěru 15. století však zanikla a byla opuštěna. Nacházela se uprostřed návsi mezi kostelem a mladším poplužním dvorem.

V Dolních Břežanech otevřeli zámek po 100 letech

Při rozdělování majetku saského šlechtice Güntera z Bünau roku 1579 připadl Libouchec jeho synovi se stejným křestním jménem. Ten pak nedaleko kostela nechal založit nový poplužní dvůr a v jeho severozápadním nároží zbudoval renesanční tvrz. Její předlohou byl pravděpodobně poplužní dvůr v Schönsteinu, který se rozkládal v dnešní Tisé. Vzhledem k původu rytířského rodu v blízkém Sasku byla stavba vytavena ve stylu saské neboli severské renesance. Na našem území mnoho takových staveb nenajdeme. Jeho stavitel na Libouchci pravděpodobně trvale nežil, protože zdědil po svém bratrovi Rudolfovi v Sasku hrad Lauenstein. Přesto věnoval výstavbě a výzdobě hradu patřičnou pozornost a investoval zde nemalé prostředky. Byl totiž jedním z deseti nejmajetnějších šlechticů v Českém království.

Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům

Po roce 1627 zámek sloužil výhradně k zajištění provozu poplužního dvora. Roku 1641 byl obsazen švédskou posádkou a Jan Zikmund hrabě z Thunu na zámku sídlil. Skutečnost, že další majitelé zámek již nevyužívali jako reprezentační sídlo, zapříčinila zachování jeho původní renesanční podoby, neboť tak později již nebyl nikdy přestavován. Těžkou ránu této stavbě zasadil až Státní statek, který zámek jednak neudržoval, jednak těžce poškodil nevhodnými úpravami.

Po roce 1989 získala zámek obec, která ho prodala. Nový majitel však nesplnil sliby ohledně obnovy zámku. Naštěstí se však podařilo Národnímu památkovému ústavu v Ústí nad Labem a liboucheckému stavebnímu úřadu zabránit devastaci a po navrácení do majetku obce ho získal současný majitel. Úsilí, které obnově této unikátní stavby věnoval, můžeme obdivovat i na fotografiích vystavených na zámku, jež dokumentují podobu zámku před rekonstrukcí a průběh oprav. Dnes se na zámku pořádají svatby a přibývá pořádaných kulturních akcí. Prohlídky zámku jsou prozatím pouze na objednávku. Průvodce vám nabídne velmi poutavý pohled do historie a sdělí množství zajímavostí, které se určitě nikde jen tak nedočtete. Zájem o prohlídky je veliký a vzhledem k ideální poloze památky bude určitě i nadále vzrůstat.

FOTO: Libouchec

Libouchec - DSC08332Libouchec - DSC08334Libouchec - DSC08386Libouchec - DSC08389Libouchec - DSC08391
Další fotky
Libouchec - DSC08393Libouchec - DSC08398

Po prohlídce zámku nezapomeňte navštívit také hrobku továrnické rodiny Botschen vzdálenou necelé dva kilometry od zámku. Zvláštností této hrobky je její umístění – v lese, mimo hřbitov. Také této památce se blýská na lepší časy, neboť právě kvůli své odlehlosti byla dříve často poškozována vandaly.

 

Dnes, 10:04
Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup...
Dnes, 08:57
Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem...
Dnes, 06:46
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:46
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější...
Dnes, 06:36
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Včera, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Včera, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Včera, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Včera, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Reklama