• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tip na výlet: Zavedeme vás do evropské divočiny. Ornitologové zpřístupnili Josefovskou džungli v ptačím parku

  22.5.2019
  Táňa Pikartová

  Je to asi kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha a součást nové okružní turistické stezky podél břehu řeky Metuje.

  Stezka provede návštěvníky po nejzajímavějších místech mokřadu až k ohradě, kde žijí divocí koně.

  „Jak asi vypadalo údolí Metuje před 8 000 lety, než do našich končin přišlo zemědělství? Řeka divočila a měnila trasu svého toku, velcí kopytníci ožírali, olamovali a rozdupávali vegetaci, bobři káceli stromy a zaplavovali území tak, že tu nemohl růst souvislý les.“ Tento text přivítá návštěvníky nově zpřístupněné okružní stezky v Ptačím parku Josefovské louky České společnosti ornitologické. „Trasa vede kolem celého parku až k soutoku Staré Metuje s Novou, kde v ohradě žijí divocí koně. Díky jejich spásání mohou nyní po loukách pobíhat například kuřátka čejky chocholaté,“ představuje jeden z druhů žijících v parku jeho správce Břeněk Michálek.

  Víte, proč mají ptáci peří? Vybrali jsme několik zajímavostí z ptačí anatomie

  Nová stezka vede místy džunglí, kterou s pomocí motorových pil a křovinořezů upravovali dobrovolníci tak, aby divoká příroda mohla odhalit svá tajemství. „Návštěvníci mají možnost na trase spatřit vydru, ledňáčka, bobří ohryzy, popraskané rozvrácené vrby pokryté choroši a malebné zátoky Metuje. Stezku ocení především lidé, kteří milují obyčejné nezpevněné chodníčky divokou přírodou. Díky zpřístupnění Josefovské džungle mohou poprvé návštěvníci obejít park okružní trasou bez obtěžujícího vracení se stejnou cestou,“ popisuje správce Michálek.

  Nejhezčí snímky z přírody od českých a slovenských fotografů jsou k vidění v Karolinu

  Hlavním lákadlem Josefovských luk jsou ptáci, kterým se tu k radosti ornitologů daří. „Máme tu čápa bílého i černého, jeřáby popelavé, několik druhů bahňáků, čtyři druhy chřástalů, vzácné tažné kachničky čírky modré, několik druhů dravců a mnoho dalších. Kromě ptáků jsou Josefovské louky útočištěm i pro mnoho druhů hmyzu včetně celoevropsky chráněných,“ komentuje druhovou pestrost Břeněk Michálek.

  Na dvou místech nové stezky jsou dřevěné tabule, které jsou součástí projektu Interpretace přírodního a kulturního dědictví Josefovských luk, s kresbami koní, zubrů a praturů, tedy zvířat, která tu kdysi žila a která sem ochránci přírody vracejí, aby pomohla s údržbou této unikátní rezervace.

     Nepřehlédněte