Tipy, jak zabezpečit domov před last minute dovolenou

Celý rok se těšíte na dovolenou, pečlivě plánujete cestu, hledáte nejvýhodnější letenky, ale nezapomněli jste na to nejdůležitější? Bude za vaší nepřítomnosti domácnost v bezpečí? K tomu vám pomohou tipy v následujícím článku.

Než se zaměříme na samotné zabezpečení domu či bytu, je třeba zmínit, že v tomto případě je naprosto zásadní prevence. Nedat zlodějům záminku k tomu, aby na váš domov vůbec pomyslel, je základ úspěchu a vy tak bez investic riziko vykradení zásadně snížíte. Co tedy dělat a nedělat, než odjedete?

 • Je sice přirozené, že se o blížící se dovolené chcete pochlubit, bezpečné však rozhodně ne. Řada zlodějů tipuje své cíle na sociálních sítích, proto tentokrát nesdílejte své nadšení se širokým okolím před odjezdem, ale pochlubte se radši až po návratu domů. V zásadě platí, že čím méně lidí o vaší nepřítomnosti ví, tím lépe.
 • Neupravené okolí domu, keře stínící okna a plná poštovní schránka zloděje lákají. Jedná se o jasné signály, že dům je opuštěný a nikdo je nepřekvapí. Pověřte proto sousedy vybíráním schránky a před odjezdem upravte i okolí domu.
 • Při rychlém odjezdu se může snadno stát, že zapomenete zavřít okno. Zde je možná pouze jedna rada – vše před odjezdem důkladně zkontrolujte a zamkněte.
 • Počítejte s tím, že ani výborně zabezpečený dům se nestává trezorem a cenné věci před odjezdem uschovejte. nemusíte proto kupovat trezor, stačí najít úkryty, které by podle vás zloděj nehledal.
 • Pojištění domácnosti nikdy nepodceňujte. Právě kvalitní pojistná smlouva by vždy měla jít ruku v ruce s dobrým zabezpečením a v případě návštěvy zlodějů bude právě tím, co oceníte nejvíce.
 • V neposlední řadě dbejte také na rizika, která představují spotřebiče. Ty doporučujeme před odjezdem zkontrolovat a vypnout, nejlépe úplně vytáhnout ze zásuvky. Jistota je zkrátka jistota. Vypněte také hlavní uzávěr vody a plynu.

Bezpečné vstupní dveře

Klíčovým prvkem zabezpečení jsou hned po prevenci bezpečnostní dveře do bytu. Ty musí odolat i zkušeným zlodějům a splňovat nejpřísnější parametry. První věcí, na kterou byste se při výběru dveří měli zaměřit, je jejich bezpečnostní třída. Ta se určuje podle celé řady faktorů a v podstatě představuje stupeň zabezpečení. Zde platí, že čím vyšší je třída zabezpečení tím lepší je ochrana.

Tip: V případě, že jste se dosud spoléhali jen na obyčejný zámek a běžné dveře, může vás nepříjemně překvapit, že zkušený zloděj se přes tyto překážky dostane velice rychle. Seznamte se proto s rozdíly mezi běžnými a bezpečnostními zámky. Získáte přehled o jednotlivých bezpečnostních třídách a současně zjistíte, jak bude pojišťovna hodnotit vaše dveře při případném vloupání a kompenzaci škody.

Bezpečnostních tříd je celkem šest

 • RC1 a RC2 pro méně rizikové objekty
 • RC3 odolá méně zkušeným zlodějům
 • RC4 je vhodná do rizikových objektů a hodí se do domácností
 • RC5 a RC6 je vysoký stupeň ochrany, kvality trezoru

Druhým rozhodujícím faktorem při výběru bezpečnostních dveří do domu je materiál, z kterého jsou vyrobeny. Základ kvalitních bezpečnostních dveří tvoří ocelová konstrukce, na kterou je nalepena dekorativní fólie. Bezpečnostní konstrukce oproti klasickým dveřím navíc disponuje čepy, které dveře zajistí hned na několika místech a brání vysazení z pantů. Také počet zámků je důležitý a u kvalitních dveří doporučený v provedení jednoho zámku klasického, a jednoho horního, který bezpečnost posiluje.

Tip: Přečtěte si, co je důležité při výběru bezpečnostních dveří a prohlédněte si jejich nejprodávanější modely. Pokud máte před odjezdem více času, vyplatí se do dveří investovat.

Kvalitní bezpečnostní dveře poskytují nejen zabezpečení, ale také protihlukové, protipožární a tepelně-izolační vlastnosti. Základním údajem je požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokáží dveře odolat ohni či vysokým teplotám. Podle zákona musí dveře odolat požáru minimálně 30 minut. Vyžadujte proto od výrobce bezpečnostních dveří certifikát s označením EI 30 a více.

Zabezpečení oken a balkonů

Druhým nejčastějším místem vniknutí zlodějů do objektu jsou okna a balkony. Zkušený zloděj si s oknem poradí během několika sekund za použití obyčejného šroubováku. Proto doporučujeme využít některou z následujících možností zabezpečení.

Bezpečnostní mříže

Mříže jsou jedním z nejstarších způsobů, jakým si lidé zabezpečují své domovy. Instalací mříží je zlodějům značně ztížen vstup do objektu, který tak získá spolehlivou ochranu. Dávno již neplatí, že mříže hyzdí dům a jsou vhodné pouze k suterénu, nebo na chalupu. Dnešní mříže mohou s přehledem plnit nejen bezpečnostní, ale i estetickou funkci. Seženete různé vzory a typy, přes které se můžete klidně dívat i bez pocitu, že jste ve vězení.

Fólie do oken

Pořízení bezpečnostní fólie do okna je jednou z metod, jak zajistit váš dům před násilným vniknutím. Okno opatřené bezpečnostní fólií se v případě vloupání stává těžko překonatelnou překážkou. Pro pachatele má tak stejně odrazující vliv jako mříže a stejně tak zabrání vysypání skla při hození předmětu. Fólie je možné instalovat do všech oken v bytě, včetně balkonů, sama téměř není viditelná a je jen na vás, jako světelnou prostupnost si zvolíte. Také můžete vybrat typy s ochranou proti UV záření, čímž zajistíte větší stabilitu barev v domácnosti.

Bezpečnostní okenice

Také bezpečnostní okenice, známé spíše z chat a chalup, mohou být dnes pěkným estetickým prvkem domu. Dokonale mechanicky zabezpečují okno a zároveň umožňují ventilaci, jsou vhodná nejen pro okna, ale také balkonové dveře. Bývají vybaveny hned několika bezpečnostními prvky, jako je oboustranný zámek, čepy měnitelné podle výšky, samoblokující bezpečnostní zařízení a disponují několika místy uzavření. Okenice jsou vyráběny převážně z borovicového a dubového dřeva, které se díky své houževnatosti a maximální odolnosti fyzickému poškození skvěle hodí pro exteriér.

Žaluzie a rolety

Žaluzie a rolety nemusí být pouze účinnou ochranou proti slunci a povětrnostním vlivům, jsou také výbornou ochranou proti venkovnímu hluku. V neposlední řadě jsou také skvělou ochranou proti vloupání, proti nadzvednutí jsou chráněny speciální pružinou. Mají variabilní provedení a tak je možné použití hliníkových rolet do všech typů oken.

Okenní zámky a panty

Vaše okna můžete dále zabezpečit řadou prvků, mezi které patří rozvorové kliky, přídavné závory, nebo dodatečné panty. Tyto doplňky důsledně zabrání vypáčení, nebo vytlačení okna. Dále existují nejrůznější okenní zámky, které se instalují buď na otevíranou část okna, nebo na pantovou stranu. Zámky je možné montovat na všechny druhy oken.

Kamery, alarmy a čidla

Kromě základního mechanického zabezpečení můžete svůj domov chránit i elektronicky a tedy aktivně. Kamery přispějí k identifikaci případného zloděje, ale jejich přítomnost na budově působí i odstrašujícím dojmem.

Moderní kamerové systémy můžete obvykle spravovat a sledovat i na dálku. Patří sem chytré kamery do interiéru, exteriérové chytré kamery, ale například i domácí chůvičky, nebo ovladatelné otočné bezpečnostní kamery.

 • Venkovní kamery se od vnitřních liší především konstrukcí, tedy vsazením do pevného korpusu. Ten odolá veškerým povětrnostním vlivům.
 • Otočné kamery využijete v místech, kde bude potřeba zabrat velký prostor a instalace většího počtu kamer by byla nepraktická. Chytrá otočná kamera může mít nastavený automatický režim, nebo ji můžete vzdáleně ovládat a namířit tam, kam potřebujete.
 • Kamery s detekcí pohybu vás upozorní, pokud v místě dojde k pohybu. Můžete u nich také nastavit různé reakce, například rozsvícení světla.
 • Kamery s nočním viděním využijete zejména v exteriéru. Díky infračerveným diodám uvidíte i to, co by lidské oko nedokázalo rozpoznat.

Tip: Vhodnou volbou jsou např. Wi-fi IP kamery, skrze které můžete svůj domov zkontrolovat přes internet pomocí PC či mobilního telefonu. Jejich výhodou je snadná instalace, kterou zvládne i laik. Díky připojení na wifi router totiž není nutné po bytě natahovat ani žádné síťové kabely.

V dnešní moderní době se těší velké oblibě také další elektronické zabezpečovací systémy. Alarmy vás dnes mohou informovat formou SMS, nebo být napojené přímo na bezpečnostní agenturu. Čidla a alarmy poté můžete umístit tak, že budou reagovat na veškeré přístupové cesty do objektu a prakticky nebude možné je vyřadit z provozu. Velmi praktické je také automatické čidlo na světlo, které bude reagovat na pohyb, nebo se spínat automaticky v krátkých intervalech za vaší nepřítomnosti.

Tip: Pro jednoduchý monitoring vnitřních a venkovních prostor lze doporučit tzv. pohybová čidla s PIR senzorem. Ta se spustí v okamžiku, kdy zaznamenají ve svém okolí pohyb. PIR čidlo snímá v úhlu 180°, ale i 360°, což umožňuje pokrytí širokého prostoru. Napojeno může být např. na osvětlení venkovních prostor, což při nočním vloupání může upozornit na pohyb kolem domu sousedy. Vnitřní čidla u vstupů do domu pak mohou spustit alarm.

Viditelné bezpečnostní systémy také slouží jako prevence proti vykradení. Zloděje ve většině případů odradí. Dáváte jim totiž jasně najevo, že si majetek hlídáte. Nespoléhejte se tedy na náhodu a užijte si dovolenou s klidnou myslí.

Doporučení na závěr: Pokud by se k vám domů zloděj přece jen dostal, postupujte podle těchto 5 kroků pro případ vloupání. Čas zde hraje důležitou roli a není proto důvod, proč s reakcí otálet.

PR

FOTO: Tipy, jak zabezpečit domov

Tipy, jak zabezpečit domov - ADLO Dveře NoblesseTipy, jak zabezpečit domov - dveře ADLOTipy, jak zabezpečit domov - Dveřní a okenní wi-fi senzor Emos
Dnes, 05:49
Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vládní zmocněnec pro IT a...
Dnes, 05:33
Dnes jsou běžnou částí silničního provozu a už si bez nich nedokážeme představit fungování na...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Je to svět, který by si právem zasloužil samostatný obor studia. Astronomie, geologie, chemie, biologie....
Včera, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Sčítání lidu 2021
Včera, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Včera, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Včera, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Včera, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Včera, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Včera, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Reklama