Tlapy jako sněžnice. Jak se žije kočkám v zimě

14.3.2020
Petr Matura
Další fotky

Například na Dálném východě, ve sněhu a teplotách kolem – 30 stupňů Celsia, žije jeden z ohrožených poddruhů levharta skvrnitého, levhart mandžuský, nazývaný též levhart amurský nebo levhart skvrnitý mandžuský. Jedná se o kriticky ohrožený poddruh a mluvíme tak o jedné z nejvzácnějších šelem na světě. Uvádí se, že v loňském roce ve volné přírodě žilo jen asi 86 dospělých jedinců a pouze kolem dvaceti mláďat. Z kdysi rozsáhlého území mezi Čínou, Korejí a Ruskem obývá dnes již velmi malé území nacházející se po obou stranách rusko – čínské hranice. Na čínské straně jde o přírodní rezervaci, na straně Ruska se v současné době jedná o národní park.

Dlouhá srst, v létě kolem 25 mm, v zimě však již dosahující délky až 70 mm, levharta mandžuského ochraňuje před zimou. Srst hřeje a sníh na ní netaje.

Hrozivé zvířecí čelisti. Kdo má v říši zvířat nejsilnější skus a kdo svou zubatostí spíše jen straší

Podobně drsné prostředí však obývají i další kočkovité šelmy. Kupříkladu tygr ussurijský (nazývaný také mandžuský, amurský, sibiřský, altajský, korejský nebo severočínský), největší známá kočkovitá šelma obývá podobné území s drsnými podmínkami jako levhart mandžuský. Jižní části jejich společného výskytu se dokonce i prolínají. Ochrana levhartů a jejich území tak nakonec pomáhá rovněž i tygrům.

Drsným klimatickým podmínkám se tito tygři přizpůsobili podobně jako levharti. Dlouhá a hustá srst v období zimy jim na břiše dorůstá až do délky 10 cm. Při pohybu jejich široké tlapy pak fungují jako sněžnice.

Jim Corbett. Z vyhlášeného lovce tygrů jejich velký ochránce

Nepříznivé podmínky pro život kočkovitých šelem však nepanují pouze na Sibiři. Také nejvyšší asijské hory Himálaj, Ťan-šan, Pamír a Altaj poskytují domov irbisovi horskému, což je starší název pro v současné době asi známější pojmenování levharta sněžného.

FOTO: Levhart

Levhart - levhart mandžuskýLevhart - sněžný levhartLevhart - Ťan šanLevhart - tygr sibiřskýLevhart - Pamír
Další fotky
Levhart - HimalájLevhart - irbis horskýLevhart - Levhart sněžný

V létě se levhart sněžný pouští až do nadmořských výšek 6000 metrů. Před zimou i jeho rovněž chrání mimořádně hustá, dlouhá, měkká srst. Nejedná se však pouze o kočkovitého otužilce, nýbrž také o zdatného horolezce. Výborně zdolává i kolmé skalní stěny a je mistrem několikametrových skoků, které mu nečiní problém vzhledem k pomoci neobvykle dlouhého (90 – 105 cm) ocasu.Nepřehlédněte