Jim Corbett. Z vyhlášeného lovce tygrů jejich velký ochránce

28.2.2020
Petr Matura
Další fotky

Když byly Jimovi čtyři roky, zemřel jeho otec, který pracoval jako zaměstnanec pošt a telegrafů. Otcovy práce a vedení rodiny se tedy musel ujmout jeho nejstarší syn Tom. Byl to on, kdo ve svém mladším bratrovi Jimovi probudil lásku ke sportovnímu lovu.

Již v mladém věku prokázal Jim při táboření v přírodě velkou vytrvalost a odvahu. Velmi brzy dokázal rozeznat většinu zvířat v džungli podle zvuku a dovedl je i výborně napodobovat.

V devatenácti letech pak zanechal studií a stal se dozorčím úředníkem pohonných hmot. Pro svoji píli byl brzy povýšen na inspektora bengálské a severozápadní dráhy.

Místo filmové role smrt. Tygři u Prahy umírali kvůli kožešinám

Vládní úředníci věděli o jeho loveckém umu, a tak když se v oblasti vyskytl lidožravý tygr, Jim přerušil práci a věnoval se lovu. Jeho prvním úlovkem byl tygr Champawat. Tento tygr měl na kontě 436 zdokumentovaných případů lidí, které zabil. Corbettova trpělivost byla více než nutná. Musel vyčkávat, než si tygr dojde pro svůj poslední úlovek, což někdy obnášelo mnoho probdělých nocí.

Zajímavosti ze světa malých i velkých koček. Co jste o šelmách možná nevěděli

Corbett měl hodnost plukovníka Britské Indické armády a také byl často zván, aby vystopoval a zabil nebezpečné lidožravé tygry. Místní lidé ho za to považovali za svatého.

Pytlácký lov tygrů, který znamenal jejich velký úbytek, však Corbetta znechucoval. Na konci devatenáctého století zbývalo tygrů jen něco kolem dvou tisíc jedinců. Proto Corbett zcela zanechal sportovního lovu a stal se z něj filmař. Tygry natáčel z bezprostřední blízkosti. Inspirovala ho k tomu kniha fotografa Fredericka Waltera Championa.

Zabil nožem jaguára a pro indiány Jižní Ameriky se stal takřka bohem. Dlouhý lovec kaktusů, Alberto Vojtěch Frič

Tak se z velkého lovce a pronásledovatele tygrů stal jejich ochránce. Pro školy rovněž pořádal přednášky o ochraně přírody. V roce 1936 dal podnět k založení Haileyeho národního parku, první přírodní rezervace v Indii. V roce 1956 byl na jeho počest park přejmenován na Národní park Jima Corbetta.

Ve věku 69 let napsal knihu Tygři Kuománu. Tato kniha byla přijata s nadšením a přeložena do dvaceti sedmi jazyků v nákladu 250 000 výtisků.

FOTO: Jim Corbett

Jim Corbett - Tygr indickýJim Corbett - Dům Jima CorbettaJim Corbett - Tygr indickýJim Corbett - Národní park Jima CorbettaJim Corbett - Corbettova busta
Další fotky
Jim Corbett - Jim CorbettJim Corbett - Tygr indickýJim Corbett - Jim Corbett s uloveným tygrem – lidojedem

Díky úspěchu první knihy napsal Corbett dalších několik knih. Pět jich bylo o Indii a jeho poslední kniha se věnovala Africe, kam se přestěhoval se svojí sestrou. Zemřel 19. dubna 1955 v Keni v Nyeri, kde žil těsně před dokončením své poslední knihy Koruna stromů.Nepřehlédněte