7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Tomáš zažil klinickou smrt. Zemřel na 70 minut, mluvil s mrtvými. Dnes žije normální život

Na druhém břehu strávil neuvěřitelných sedmdesát minut. „Bylo to 16. prosince roku 2016. Ve spánku, v pět hodin ráno, jsem prodělal zástavu srdce, a to bez jakýchkoli varovných příznaků,“ uvedl pro Náš REGION Tomáš. Zkrátka si šel v neděli večer lehnout, manželce popřál dobrou noc, zhasnul lampičku a probudil se až ve středu – na jednotce intenzivní péče v nemocnici na Karlově náměstí. Bylo mu tehdy 42, dnes 44 let. Co následovalo?

Reklama

„Zbytek znám z vyprávění, manželka říkala, že ve spánku jsem začal chroptět, zavolala záchranku, operátorka jí říkala, co má dělat. Na základě instrukcí mi asi třináct minut dávala masáž srdce, což je na účetní hodně dobrý výkon. Pak přijela sanitka a trvalo sedmdesát minut, než mě nahodili do života,“ řekl Tomáš. Pak jej lékaři přivedli do umělého spánku, jelikož se probudil příliš brzy, zopakovali to. „Až ve středu jsem se probral natrvalo,“ zavzpomínal Tomáš.

Byl pro něj šok probudit se v jiné realitě, v okachlíkovaném boxu plném monitorů, počítačů a hadiček, které z něj trčely. „Na čumáku jsem měl masku. A náhle mi lékaři říkali, že se nesmím rozčilovat, protože důležité je mé zdraví. A že jsem prodělal zástavu srdce. Byl to střih, cítil jsem se absurdně,“ uvedl. „Když mě oživovali, zkoušeli prý všechno možné, následně mi do srdce implantovali malinký defibrilátor ICD. Kdyby ta arytmie začala znovu zlobit, praští to a zachrání mi život. To mi dělali při vědomí, jen lokálně umrtvili,“ pokračoval.

FOTO: Klinická smrt Tomáš

Klinická smrt Tomáš - Sanitka_MelnikKlinická smrt Tomáš - lekari-manazer-nemocnice-reditel-800×410

Spouštěčem byla sauna

V nemocnici pobyl tři týdny, už 1. února, tedy asi za šest neděl od příhody, nastoupil opět do práce. „Ukázalo se, že příhoda bude bez následků, což je v podstatě zázrak,“ uvedl. Jen si nepamatuje, co se dělo několik dní před příhodou. „To se mi vymazalo z paměti, což je prý normální. Z vyprávění vím, že jsme prý strávili běžný víkend, každou neděli jsem tehdy chodil do sauny, byl jsem v ní i tenkrát. Přijel jsem domů, učil se s dětmi a šel spát,“ řekl.

Dozvěděl se, že pobyt v sauně byl zřejmě spouštěčem. „Vypotil jsem tam asi kilo plotu, byl jsem demineralizovaný, což spustilo arytmii – aby tělo produkovalo elektrický impuls, který ovládá srdce, potřebujete sodík a draslík,“ zdůraznil. Zdravý člověk by asi v takovém stavu jen zkolaboval a neohrozilo by ho to na životě, když ale existuje skrytá vada, o které nevíte, může být zle. Stěžejní samozřejmě bylo poskytnutí první pomoci. „Jediné omezení, které nyní mám, je, že nemohu chodit do sauny,“ řekl Tomáš. Celý život sportuje, takže je rád, že v tom omezen není.

Smrt byla bílá, nebojím se jí

A „zdálo“ se mu na druhém břehu něco? „Uvědomuju si že jsem viděl pronikavou bílou barvu. Když jsem se probudil v nemocnici, uvědomoval jsem si to živěji, dnes se mi to už upozaďuje. Říkal jsem si, proč jsou pohřebáky a rakve černé, když smrt je bílá asi tak, jako když chodíte po sjezdovce, všude samé pláně. Během těch sedmdesáti minut, byť přesně nevím, kdy, jsem také mluvil s lidmi, kteří jsou mrtví, což jsem si najednou uvědomil. Snažil jsem se dostat se nazpátek, měl jsem vůli vrátit se hlavně kvůli dětem,“ vybavuje si.

Vystupovala z tramvaje a probudila se až na nemocničním sále. Autentický příběh ženy, která přežila klinickou smrt

Přestal se bát smrti. „Kamarád tím prošel taky, shodli jsme se v tom, že smrt vlastně není nepříjemná. Nepříjemné je, to co jí předchází a co následuje pro rodinné příslušníky. Příliš se v tom ale nehrabu. Jen jsem si toho dost načetl a vím, že lidi, co si tím prošli, také strach ze smrti nemají. Máte totiž pocit, hraničicí s jistotou, že smrt není konec,“ uvedl. „To, že jsem tady, považuju za obrovský dar, chtěl bych být něčím užitečný,“ dodal. Proto se angažuje ve spolku, založeném Marií Frýdmanovou, Znovu do života.

Důležitá je péče o duši pacienta

Za velmi potřebné považuje, aby se spolek věnoval psychické podpoře pacientů a jejich rodinných příslušníků. „Obdivuhodná je technická vybavenost lékařů, to, že člověku dokážou vrátit život, za to patří všem obrovský dík. Rezervy českého zdravotnictví vidím ale v přístupu k duši pacientů, i když chápu, že lékaři i sestry toho mají tolik, že tohle nestíhají,“ řekl.

Přesto je podle něj třeba řešit to. „Čeští lékaři spravují člověka na součástky, mně je blízký přístup lékařů ze zahraničí. Měl jsem štěstí, že nějakou dobu mě měli na starosti lékaři ze Srí Lanky a ze Sýrie, kteří nezapomínali ani na duši. Štěstí mám i v tom, že moje obvodní lékařka je z Bosny, také má tento přístup zažitý,“ uvedl. „Pomohly mi také psychoterapie, na které jsem následně docházel,“ doplnil. Jediné problémy, které po hospitalizaci měl, byly totiž psychického rázu. „A není dobré to zanedbat,“ uzavřel.

Včera, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Včera, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Včera, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Včera, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Včera, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
16.10.2019
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
16.10.2019
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
16.10.2019
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
16.10.2019
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama