• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Tramvajový průvod v Praze

    Další fotky

    Praha dnes zažila jedinečnou podívanou: historický tramvajový průvod, který se vydal ulicemi hlavního města u příležitosti oslav 150. výročí pražské hromadné dopravy. Na koleje vyjelo čtyřicet ikonických vozů z různých historických období. Průvod vedla koněspřežka z dob rakousko-uherské monarchie, následovaly tramvaje a elektrické vagony z počátku 20. století a závěr tvořily současné moderní soupravy.

    Od koněspřežky k elektrické dráze

    Éru koněspřežné a současně první tramvaje v Praze zahájil belgický podnikatel Édouard Otlet 23. září 1875. Tramvaje vozily cestující od Národního divadla do Karlína, následně přibylo pět dalších tratí. První elektrické tramvaje se pak v pražských ulicích objevily v roce 1891, kdy začala fungovat Křižíkova dráha mezi Letnou a Stromovkou. V roce 1902 byla zrušena, avšak od roku 1896 už jezdila první Křižíkova komerční elektrická dráha, která vedla od dnešního Masarykova nádraží přes Karlín do Libně a Vysočan.

    Tradice, kvalita a ekologie

    Pražská hromadná doprava patří k nejstarším v Evropě a právem se řadí mezi nejkvalitnější na světě. Tramvaje jsou pro Prahu nejen praktickým dopravním prostředkem, ale i symbolem její identity. Za 150 let prošly obrovským vývojem.

    Historický průvod, který začal v Sokolovské ulici a skončil ve smyčce na Špejcharu, tak nebyl jen připomínkou minulosti, ale i oslavou budoucnosti v níž hraje ekologická městská doprava důležitou roli.

    FOTO: Tramvajový průvod

    Tramvajový průvod - IMG_1091 (3)Tramvajový průvod - IMG_1095 (3)Tramvajový průvod - IMG_1101 (3)Tramvajový průvod - IMG_1105 (3)Tramvajový průvod - IMG_1102 (3)
    Další fotky
    Tramvajový průvod - IMG_1088 (3)Tramvajový průvod - IMG_1109 (3)

    Témata:

    Nepřehlédněte