• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Třetí nejlepší kamnář v Evropě je absolventem školy v Hrdlořezích

  16.2.2023
  Renata Říhová

  Koncem ledna v Rakousku proběhlo mistrovství Evropy kamnářů. V silné konkurenci obstál i český kamnář, absolvent Střední odborné školy Jarov v Hrdlořezích. Z dvoudenního soutěžního klání kamnářů z celé Evropy přivezl bronz.

  Ve dnech 25. a 26. ledna se uskutečnilo v rakouském Welsu mistrovství Evropy kamnářů ve stavbě kachlových topidel. Prestižní soutěže se účastní kamnáři do 25 let z celé Evropy. Za úkol mají podle přesně daných podkladů za dva dny postavit kamna s nejmodernější technologií spalování. „Dvoudenní soutěžní klání je velmi náročné a čtyřčlenná porota detailně hodnotí vedle celkového vzhledu kamen také přesnost, profesionální provedení, čistotu na pracovišti při provádění prací, rychlost, bezpečnost práce a šetrnost k životnímu prostředí. Do Rakouska pravidelně přijíždějí zástupci zemí, kde má kamnařina obrovskou tradici, jako jsou například Německo, Švýcarsko či Rakousko. Konkurence je obrovská. O to víc nás těší, že se absolventi naší školy pravidelně umisťují na předních příčkách,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

  Dalším absolventem Střední odborné školy Jarov (SOŠJ), který slavil na mistrovství Evropy kamnářů úspěch, se letos stal Pavel Knop. Ten do Česka přivezl bronzovou medaili. „Pavel se v soutěži utkal s nejlepšími z nejlepších z jednotlivých zemí, kteří se kvalifikují z několika postupových kol ve svých zemích. Českého kamnáře do soutěže nominoval Cech kamnářů České republiky,“ řekl Miloslav Janeček.

  Absolvent Střední odborné školy Jarov Pavel Knop. Zdroj foto: SOŠ Jarov

  Kamnařila nebyla pro 22letého Pavla vysněnou profesí. Původně se chtěl stát kominíkem. „Od první třídy jsem měl jasno, chtěl jsem být kominíkem. Proto jsem v deváté třídě zajel na den otevřených dveří do školy na pražském Jarově. V kominické dílně ale zrovna nikdo nebyl, tak jsem se šel podívat na dílnu kamnářskou a nakonec jsem odcházel s přihláškou na kamnáře. V tu ránu jsem věděl, čemu bych se chtěl v životě dál věnovat,“ řekl Pavel Knop, člen Cechu kamnářů ČR a bronzový mistr Evropy.

  SOŠ Jarov

  Střední odborná škola Jarov v Praze 9 spojuje hned několik různorodých zaměření – stavební, dřevařské, zahradnické a sportovní. Nabízí vzdělávání ve čtyřletých studijních a tříletých učebních oborech. Studijní obory jsou zakončeny maturitou, učební obory výučním listem. Na tříleté učební obory se dá navázat v rámci dvouletého denního nástavbového studia zakončeného maturitou. Škola zároveň zajišťuje výuku v oborech určených absolventům speciálních základních škol nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami. Učební obory: instalatér, kamnář, klempíř, kominík, malíř, montér vodovodů a kanalizací, pokrývač, podlahář, sklenář, strojírenské práce, tesař, truhlář, zahradník, zámečník, zedník. Maturitní obory: dřevostavby, management ve sportu, management ve stavebnictví, stavební obnova, technická zařízení budov, zahradnictví.

  Zdroj: TZ SOŠ Jarov


  Témata:

  Nepřehlédněte