Trh s novými byty v Brně zamrzl. Zastavil se prodej i růst cen

6.10.2022
Jan Štoll

Byty v Brně se neprodávají a ceny zamrzly na mrtvém bodě. Jejich cena může klesnout ve specifických případech. Vyplývá to z analýz brněnských developerů.

V aktuální nabídce brněnských developerů je 1 233 volných nových bytů. Oproti nabízeným bytům před rokem se jedná o nárůst o téměř 25 procent. „Dění na brněnském trhu novostaveb se výrazně zpomalilo. Oproti předchozímu čtvrtletí se ceny změnily pouze kosmeticky a dochází k očekávané stabilizaci cenové úrovně. Je nyní otázkou poptávky, za jak dlouhou dobu se trh opět oživí,“ komentoval situaci autor analýzy a ředitel developerské společnosti IMPERA styl František Šudřich.

Propad prodeje bytů na historické minimum potvrzuje i společnosti Trikaya. Z dat vyplývá, že 70 prodaných nových jednotek je vůbec nejméně od roku 2013. Podle nich se výrazný propad zájmu projevil i v cenách, mezi červencem a zářím poklesla na 126 500 Kč. „Ve srovnání s minulým sledovaným obdobím se v Brně prodala ani ne polovina jednotek. Prodeje tak klesly nejen pod hodnoty slabého začátku roku 2018, ale jsou vůbec nejnižší za necelou uplynulou dekádu, co trh monitorujeme,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti.

Podle developerů může klesnout cena starších bytů a nemovitostí. „Lze předpokládat, že budou klesat ceny zejména u nemovitostí, které splňují dvě základní podmínky: prodávající nemovitost potřebuje prodat, protože má jiné závazky, které musí platit, a u nemovitostí, u jejichž prodeje prodávající neprodělá ani při snížení ceny,“ vysvětluje Šudřich.  Růst cen energií a stavebních nákladů může vést lidi, kteří plánovali rekonstrukce starších nemovitostí do situace, kterou musejí vyřešit prodejem nemovitosti.

„Ceny u novostaveb jít dolů dost dobře nemohou, protože se neustále zvyšují náklady na realizaci. Prodejní ceny by tedy měly logicky stoupat. Velký nárůst cen však v následujících měsících neočekáváme,“ doplňuje obchodní ředitel z IMOS development Jiří Heinl k cenám nových bytů.

sto


Témata:

Nepřehlédněte