• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tři roky po řádění tornáda se domov pro seniory dočká obnovy

  24.6.2024
  Simona Knotková

  Obnova domova pro seniory S-centrum v Hodoníně začne v červenci, v provozu by znovu měl být v první polovině roku 2026.

  Investice je zhruba za 326 milionů korun, z toho asi 200 milionů by mohla pokrýt dotace. Zástupci vedení kraje o tom v pondělí informovali při podpisu smlouvy se zhotovitelem stavby. Budovu v roce 2021 poničilo tornádo, všichni klienti museli být evakuováni do okolních zařízení sociálních služeb.

  Domov po obnově nabídne lůžka pro 120 klientů, moderní a bezbariérové zázemí a potřebné sociální služby. Díky modernizaci se po otevření výrazně sníží náklady na provoz a zvýší bezpečnost. Počítá se s 86 pokoji, dvoulůžkových bude 34, jednolůžkových 42. Pro odlehčovací službu budou vyčleněny čtyři jednolůžkové pokoje, pro klienty v paliativní péči jeden jednolůžkový pokoj stejně jako pro klienty karanténě. V plánu jsou dva bariatrické pokoje se dvěma lůžky a dva nadstandardní jednolůžkové pokoje. Zhotovitelem bude sdružení firem VW Wachal a Yucon CZ.

  „Původní odhad zakázky byl 475 milionů Kč, nakonec jsme ale vysoutěžili za nižší cenu, a to zhruba o 20 procent. Počítáme s tím, že až 60 procent nákladů pokryje dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, takže pro nás bude finanční zátěž podstatně snesitelnější, než jsme si mysleli na začátku. Smlouva sjednává cenu na přibližně 326 milionů Kč bez DPH,“ uvedl radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

  Kraj po tornádu zvažoval, zda je na tom poničená budova staticky tak dobře na to, aby šla opravit, a jestli by nebylo lepší ji zbourat. Kraj následně zvažoval i výstavbu domova se zvláštním režimem v Rohatci, z toho ale sešlo kvůli podmínkám dotace. Znovu se pak vrátila do hry možnost opravy původní budovy S-centra.

  „Otevírat bychom chtěli v první polovině roku 2026. Zhotovitel má teď 18 měsíců na dokončení, ale počítáme s tím, že se pak objekt ještě bude muset vybavit. Já osobně hlavně doufám, že S-centrum společně se Sanatoriem Pálava přispěje ke zvýšení úrovně péče o těžce nemocné v kraji,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte