Vánoce jsou období radosti, ale i zvýšené spotřeby. Nakupujeme dárky, ozdoby, balicí papíry či více jídla. S tím jde ruku v ruce i větší produkce použitých obalů. A právě proto je třídění odpadu během svátků důležitější než kdy jindy. Jedině správně vytříděný odpad má totiž šanci na další využití a neskončí bez využití na skládce.
Méně odpadu na skládkách
O Vánocích stoupá množství odpadu, který by bez třídění končil na skládkách. Přitom spousta materiálů může být znovu využita. Tříděním papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů můžeme přispět k tomu, že vánoční odpad bude recyklován a znovu využit.
Úspora surovin a energie
Výroba nových materiálů je energeticky náročná a vyžaduje cenné suroviny. Recyklace tříděného odpadu naopak šetří energii a snižuje spotřebu přírodních zdrojů, což je v období zvýšené spotřeby zvlášť důležité.
Jak tedy správně třídit odpad o Vánocích?
Ozdoby, dárky, balicí papíry a obaly od jídla plní naše domácnosti a později i koše. Abychom tuto sváteční zátěž zvládli šetrně vůči přírodě, je důležité vědět, jak správně odpady třídit.
Video – jak na vánoční třídění odpadu.
Balicí papír a obaly
Ne každý balicí papír patří do kontejneru na papír. Ty, které obsahují ozdobné třpytky nebo plastovou povrchovou úpravu, do něj nepatří – vyhazujte je proto do směsného odpadu.
Klasický, nezdobený balicí papír recyklovat možné je. Jestli je tedy potrhaný či zmačkaný a nelze ho příště znovu využít, určitě jej vytřiďte do modrého kontejneru. Kartonové krabice od dárků patří samozřejmě také do kontejneru na papír. Je ale nutné dbát na zmenšení jejich objemu – rozložením, zmáčknutím nebo sešlápnutím. Jedině tak v kontejneru nezaberou zbytečně moc místa.
Dárkové tašky a stuhy
Zvažte, zda mohou posloužit i příští rok. Většina dárkových tašek je z pevných materiálů a je snadno znovu použitelná. Pokud je přece jen vyhodíte, papírové tašky vytřiďte do papíru. Zatímco plastové stuhy a mašle patří do plastového odpadu.
Sklenice a láhve
Po oslavách a slavnostních jídlech zůstávají skleněné lahve od nápojů, surovin na vaření nebo třeba i kalíšky od vonných svíček. Prázdné skleněné obaly patří samozřejmě do kontejneru na sklo. Tam kde se sbírá sklo čiré a barevné odděleně, pro něj zvolte příslušnou část kontejneru. Barevné do zelené, čiré do bílé.
Zbytky vosků od svíček vyhoďte zvlášť do směsného odpadu. Pokud ale v kalíšcích od vyhořelých svíček trochu vosku zbyde, třídění to nebrání.
Jen pozor u dekorativního či varného skla a porcelánu, ty nelze recyklovat tudíž do barevného kontejneru nepatří. Pokud ho nelze znovu použít, je potřeba ho vyhodit do směsného odpadu.
Elektronika a baterie
Pokud se rozhodnete vyměnit starou elektroniku, například světýlka nebo jinou výzdobu, odevzdejte ji na sběrná místa elektroodpadu nebo je vhoďte do červeného kontejneru určeného pro sběr drobného elektroodpadu. Na něm najdete i malý otvor pro vyřazené baterie, které rozhodně nepatří do směsného.
Bioodpad
Vánoční pečení a vaření často znamená větší množství zbytků z ovoce, zeleniny nebo starého pečiva. Tyto zbytky patří do bioodpadu, pokud máte hnědý kontejner nebo kompostér. Zkuste předem dobře naplánovat množství jídla, aby takového odpadu vzniklo co nejméně.
Vánoční stromek
Po svátcích můžete živý stromek dát k odvozu bioodpadu nebo ho odvézt na určené sběrné místo. Případně je v některých městech a obcích možné ho odložit u sběrných míst s barevnými kontejnery, odkud jsou pak po určitou dobu sváženy.
Pokud máte umělý stromek, který dosloužil, zkuste ho darovat, pokud je ještě v použitelném stavu – jinak patří do směsného odpadu, jelikož je nerecyklovatelný.
Díky pečlivému třídění odpadu o Vánocích můžeme slavit s dobrým pocitem, že za sebou zanecháme využitelnou surovinu a ne odpad, který bez dalšího využití skončí na skládce. Tento jednoduchý krok může mít na naše životní prostředí velmi pozitivní dopad.
Když tedy na Štědrý den rozbalíte dárky, nezapomeňte, že tento jednoduchý krok, přispívá k čistějšímu a udržitelnějšímu světu.
Zdroj: EKO-KOM