Tříkráloví koledníci letos vyjdou do ulic na Kutnohorsku a Poděbradsku – na co si dát pozor

4.1.2022
Marie Macková

Tříkrálová sbírka za dobu 22 let své existence u nás už zdomácněla. Není potřeba připomínat, že se jedná největší dobrovolnickou akci v Čechách.  V Kutnohorsko- poděbradském vikariátu je organizátorem sbírky jako vždy Oblastní charita Kutná Hora. Po loňském omezení, se letos skupinky králů znovu chystají do ulic, možností jak přispět na připravené záměry však bude více. Koledníkům do kasiček, online nebo do statických pokladniček umístěných na různých místech.

Na co se bude koledovat

Snahou pořadatele je získat prostředky na automobil pro sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi, v praxi to znamená, že odborní pracovníci budou moci navštěvovat rodiny, které se potýkají se sociálními problémy přímo  v jejich domácím prostředí. Část sbírky je určena i na přímou pomoc jednotlivcům či rodinám v nepříznivé situaci nebo při řešení mimořádných situací, jako jsou např. živelné pohromy. Podpořena bude též  činnost dobrovolníků v nemocnicích, v domovech sociální péče a ve střediscích charity nebo pracovní zkušenosti klientů se zdravotním znevýhodněním . Protože žijeme v zemi, kde je přes všechny těžkosti lépe než v jiných částech světa, díl ze sbírky poputuje také na projekty v Indii, konkrétně na  kvalifikační kurzy pro nezaměstnané, vzdělávání a podporu studentů.

Jak přispět

Již nyní je možné přispívat online https://www.trikralovasbirka.cz   Při zadávání příspěvku vyplníte poštovní směrovací číslo obce nebo název charity a příspěvek poputuje do charity, která na uvedeném území působí. I pro tuto sbírku je možné využít mobil k odeslání dárcovské SMS ve tvaru: DMS KOLEDA 30 (60 nebo 90) na číslo 87 777. Více také na www.darcovskasms.cz (po celý rok). Dále je možné vhodit obnos do pokladniček u partnerů, které jsou připraveny na mnoha místech v Kutné hoře, Čáslavi a Poděbradech, Jejich seznam najdete zde: https://kh.charita.cz/trikralova-sbirka/pokladnicky-u-partneru/. Učinit tak lze až do 16. ledna. Samozřejmě bezprostřední radost přináší příspěvek do pokladniček koledníků. Nejvíce domácností v uvedeném regionu navštíví v sobotu 8. ledna, v menších obcích to může být i v jiný den až do 16.ledna.  Není reálné obejít všechny domácnosti, pokud se vám stane, že k vám králové nedojdou, vyberte si z jiných možností.

Na co si dát pozor

Samotné tříkrálové koledování je lidovou tradicí a není vázáno jen na tříkrálovou sbírku. Je běžné, že se pro koledu mohou rozhodnout i lidé, kteří nevybírají prostředky na charitativní projekty. Nikdo nemůže bránit této aktivitě, pokud se za tříkrálovou sbírku nevydává. Dětem lze přispět sladkostmi, ovocem, případně i drobným penízkem podle vlastního uvážení. Pokud chcete mít jistotu, že přispíváte na uvedené záměry, můžete po vedoucím skupiny vyžadovat průkazku, věnovat pozornost zapečetění a znaku na pokladničce.

Doprovodné akce

Jistotu, že přispíváte na správném místě do správné pokladničky budete také mít, pokud přijdete na požehnání koledníkům v sobotu 8. ledna do kostela sv. Jakuba nebo do katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci dopoledne v 9.30. Druhý den v neděli 9. ledna v 16 hodin si v sedlecké katedrále můžete dopřát benefiční varhanní koncert.

Zajímá vás více?

Navštivte Oblastní charitu Kutná Hora na webu https://kh.charita.cz/trikralova-sbirka/, případně sledujte na Facebooku či Instagramu.

 Nepřehlédněte