Válka s mloky? Nikoliv. Tůňky jsou již připraveny, mohou se vesele množit. Víme, kde je najdete

19.3.2018
Šárkos
Další fotky

V Podhořském potoce žije na tři stovky mloků skvrnitých. Proč se jim tady tak daří? Mloci potřebují k reprodukci čisté okolí a hlavně tůňky, do kterých mohou naklást larvy. Proto dobrovolníci ze spolku Vědomý dotek pomáhají těmto vzácných živočichům přežít tak, že dvakrát do roka tůňky vykopou a vyčistí. Opravují také přezimovací zídky, kde mloci odpočívají přes zimu.

FOTO: Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí

Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - Mlok WikiDobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - pixabayDobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - pixabay-1Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - pixabay-2Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - Bezručovo_údolí_-_mlok_skvrnitý
Další fotky
Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - 1280px-Salamandra_salamandra-30Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - křivatec českýDobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - 20180315_173447Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - 20180315_173302Dobrovolníci uklízeli tůně pro mloka a čistili okolí - 20180315_170653

Akci pořádá Vědomý dotek ve spolupráci s Prahou 8 a s pražským magistrátem. „Akce proběhla 15. března u Podhořského potoka, letos se zúčastnilo celkem 25 dobrovolníků, mezi kterými byli například i skauti střediska Radost. Je potřeba vyčistit okolí od odpadu a opravují se přezimovací zídky. Na jaře je pak nejdůležitější opravit na 80 malých tůněk, kam mloci posléze nakladou larvy,“ vysvětluje Martin Rezek ze spolku Vědomý dotek.

Co (ne)víte o mlocích

  • Mlokovi trvá asi tři roky, než pohlavně dospěje. Mlok se dožívá dlouhých 20 let.
  • V dospělosti se živí bezobratlými živočichy, žížalami, slimáky, pavouky a hmyzem.
  • V okolí potoka dříve žilo asi 80 mloků, teď se jich odhaduje na 300. Do budoucna by jich mohlo být až 500.
  • Mloka skvrnitého poznáte podle temně černé barvy s výraznými žlutými skvrnami. Mláďatům se
    zabarvení vyvíjí postupně.
  • Mloci vylézají ze svých zimních úkrytů, až když je teplota nad nulou. Větší pravděpodobnost nějakého vidět je pak po dešti.

Prasátko místo psa. Váží 73 kilo. Jak se s ním žije v paneláku?

Pomoc i úklid

Letošní akce však nebyla jen o pomoci mlokům. Dobrovolníci se pustili také do úklidu nedaleké vyhlídky Zámky, kde se vyskytuje vzácný a silně ohrožený druh rostliny křivatec český. Křivatec je velmi drobná, jen kolem pěti až šesti centimetrů vysoká cibulovina se žlutými květy, rostoucí na skalních útvarech.

Majitel chová vakoveverky v pražském bytě. Je to náročné, ale jsou mazlivé, pochvaluje si

„Skalní vyhlídku jsme vyčistili byla od odpadků a shrabali suchou trávu, která zakrývala a dusila křivatce. Při akci bylo odklizeno celkem 25 pytlů odpadu. Účastníci si navíc vyslechli přednášku o mlokovi skvrnitém, křivatci českém a chráněných územích v Praze, kterou přednesli odborníci z České zemědělské univerzity a magistrátu hlavního města Prahy a získali upomínkové předměty,“ dodal Rezek.

 Nepřehlédněte