U Břeclavi se konal již čtyřicáty ročník mistrovství záchranných psů, v soutěži utkali nejlepší čeští psovodi

16.10.2021
Redakce

Vyhledávání zavalených osob v sutinách, ovladatelnost na překážkách a poslušnost byly disciplíny, v nichž dnes soutěžilo v kempu Apollo a ve cvičném terénu v Poštorné u Břeclavi 16 nejlepších psovodů a záchranářských psů z celé republiky. Konal se zde 40. ročník mistrovství záchranných psů Svazu brigád kynologů České republiky. Podle mluvčího akce Jana Zoni jsou všichni psovodi dobrovolníci, kteří ve volném čase cvičí psy, kteří v případě potřeby pomáhají při neštěstích a zachraňují lidské životy, když určují místo, kde se v sutinách mohou nacházet ještě živí lidé.

Nejčastěji se záchranářskými psy stávají němečtí, belgičtí a australští ovčáci. „Jedná se o pracovní plemena, která se hodí k výcviku,“ řekl Zoňa. U Poštorné vznikl dobrý cvičný terén, kde v sutinách leželi figuranti a psi museli hledat, aniž by věděli, kolik jich mají najít. V kempu ukazovali svoje schopnosti na překážkách a poslušnost.

Kariéra záchranářského psa trvá poměrně krátce, zhruba čtyři až pět let. „Výcvik trvá tři roky a v osmi devíti letech už psi končí,“ řekl Zoňa. Záchranářský pes musí být odolný jak fyzicky, tak psychicky, nesmí se nechat vyrušit. „Tito nejlepší dobrovolničtí záchranáři jsou atestovaní státem a je z nich vytvořená jednotka, kterou stát v případě potřeby svolává a přesunuje k záchranářským pracím i do zahraničí,“ vysvětlil Zoňa.

Vítězem soutěže se stal psovod Radek Polák z jihomoravské brigády se psem Dixie. Na dalších dvou místech byly ženy, Hana Vymazalová se psem Niki taktéž z jižní Moravy a třetí skončila Eva Klemšová se psem Bria z pražské brigády.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte