U prostřeného stolu se po roce opět scházejí rodiny Čechů a cizinců

27.11.2022
Doris Drienová

U prostřených stolů se v neděli opět sejdou české rodiny s rodinami cizinců, kteří žijí v Česku. Jejich neformální setkání pořádá v projektu Rodina odvedle občanské sdružení Slovo 21 s cílem podpořit integraci cizinců do české společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur. Stejně jako v předchozích letech organizátoři připravili 30 setkání.

„Projekt Rodina odvedle formou společného stolování českých rodin a rodin cizinců vytváří prostor pro výměnu kulturních zkušeností, navázání nových dlouhodobých přátelství a hlavně tvorbě vztahů mezi rodinami z různých zemí. Cizinci mají možnost lépe poznat českou kulturu či zvyky, což jim pomůže v integraci do většinové společnosti. České rodiny ochutnají nová jídla a poznají odlišné kultury,“ uvedli organizátoři.

Za 18 let existence projektu se podle nich uskutečnilo 868 setkání, pří kterých se potkalo přes 4800 Čechů a cizinců. Zapojily se rodiny ze Sýrie, Indie, Běloruska, Turecka, Egypta, Libye, Íránu, Alžíru, Ruska, Ukrajiny, Arménie, Vietnamu nebo Mongolska či Nového Zélandu.

Rodiny, které se do projektu přihlásí, jsou párovány podle věku, profese, zaměstnání, zájmů nebo počtu a věku dětí, aby mohly lépe navázat bližší vztah. Jedna z rodin se ujme ve své domácnosti role hostitele, druhá přijde na návštěvu. U každého setkání je asistent, který pomáhá překonat případné počáteční bariéry, zprostředkovává komunikaci a dohlíží na setkání.

Organizátoři doplnili, že formát projektu převzalo sedm evropských států, mimo jiné Portugalsko nebo Španělsko.

zdroj: ČTKNepřehlédněte