Úleva pro lidi. Liberec převede podíl v bytovém domě za korunu

30.7.2021
Jan Štoll

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo ve spolupráci s právní kanceláří Joukl a partneři připravit smlouvu, která je akceptovatelná napříč politickým spektrem a zároveň i pro družstevníky,“ uvedl radní a předkladatel návrhu Petr Židek (ODS). Podle něj se podařilo najít řešení, které je legislativně možné a právně v pořádku.

Předsedkyně družstva Alfa Naděžda Vacková dohodu s městem vítá. „Pro nás je to takto akceptovatelné a dostačující k nahrazení naší původní smlouvy před 20 lety,“ uvedla. V původním ujednání podle ní bylo, že město svůj podíl na družstvo převede bezplatně.

Stejně jako s Alfou by měl Liberec uzavřít obdobné smlouvy s dalšími devíti bytovými družstvy ve městě. Řešení o převodu svého podílu hledalo město u sdružené výstavby bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím radnice získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Týká se to 1 150 bytů. V bytových družstvech město získalo podíly 25 až 30 procent díky vložení státní dotace, ze svého nedalo nic. Radnice se v uzavřených smlouvách zavázala, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl na družstva. Městem najatá advokátní kancelář Máchal & Bobek ale loni přišla s tvrzením, že smlouvy neplatí, neboť před uzavřením nebyly zveřejněny na úřední desce. Podle právníků navíc nebylo možné na družstva podíly bezplatně či se slevou převést bez řádného odůvodnění.

Družstevníkům tak hrozilo, že budou muset doplácet desítky až stovky tisíc korun, proti čemuž protestovali. Liberec připravil několik různých variant s doplatkem, což také odmítali a trvali na dodržení původního ujednání. Město následně neuspělo s iniciativou na změnu zákonů. Místo toho ale ministerstva vnitra, pro místní rozvoj a financí vypracovala společné metodické stanovisko, jakým způsobem lze převod provést, a to nahrazením chybných smluv novými. Družstvům však nadále hrozí, že za převod podílu města budou muset platit daň z příjmu, která může dosáhnout až 200 000 korun za byt. Ve Sněmovně je ale nyní před projednáním změna zákona, která by měla řešit, aby nic platit nemuseli.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte