• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Umělá inteligence pomůže s personální krizí ve zdravotnictví

  6.6.2023
  Redakce

  Chytré kamery od Konica Minolta dokáží poskytnout nepřetržitý přehled o pacientech v reálném čase. Personál v nemocnicích či domovech seniorů ušetří čas strávený obchůzkami pokojů a vyplňováním dokumentace.

  Sledování přítomnosti pacienta v pokoji, vyhodnocování jeho pohybu uvnitř a okamžité upozornění například v případě záchvatu nebo pádu. Umělá inteligence ve spojení s kamerami dokáže výrazně zjednodušit pravidelnou kontrolu stavu pacientů, která patří k časově nejnáročnějším činnostem zdravotních sester. Těch podle loňského průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí v České republice až čtyři tisíce. Z analýzy Konica Minolta přitom vyplývá, že s využitím chytrých kamer lze zvýšit efektivitu ošetřující péče až o 30 %.

  „S nedostatkem zdravotních sester se potýká celá Evropa. Konkrétně v Asii přitom naše řešení nemocnice již běžně využívají. Kromě nahrazení pravidelných obchůzek dokážou kamery například sledovat i teplotu pacientů a dodávat množství dat, která sestrám usnadní administrativu. To jsou desítky ušetřených minut denně, kdy se mohou sestry věnovat jiným činnostem,“ řekl Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech. „Aktuálně používá naše kamery několik českých nemocnic pro běžné zajištění bezpečnosti a měření teplot sledovaných osob. O využití umělé inteligence pro zjednodušení práce sestrám jednáme s prvními zákazníky,“ dodává.

  Detekce pádu pacienta. Zdroj: Konica Minolta

  Technologie Konica Minolta je vhodná nejen pro nemocnice, ale také například pro léčebny různého zaměření či domovy seniorů. Kamery přitom zpracovávají pouze tzv. anonymizovaná data, čímž je zachováno soukromí sledovaných osob. „Kamera v tomto případě neodesílá standardní video, na kterém by zdravotní sestra sledovala, co pacient dělá. Funguje v podstatě pouze jako čidlo. Na monitoru pak sestra vidí jen přehled všech pokojů s grafickým znázorněním stavu pacientů. Ten má podobu semaforu, kde lze každou barvu přiřadit jinému definovanému stavu,“ vysvětlil Šotek.

  Systém dokáže konkrétně indikovat například opuštění pokoje, polohu pacienta (v sedě/v leže) či nestandardní pohyb, jako je například pád. V případě potřeby může personál aktivovat oboustranný mikrofon a s pacientem komunikovat. Pokud nastane krizový stav, zapne se nahrávání situace v pokoji a data jsou okamžitě připravena ke sdílení dalšími kanály. Poplach se v takové situaci spustí nejen na sesterně, ale lze rovněž nastavit i upozornění na mobilní telefon ošetřujícího lékaře. „Kamery sledují stav v pokojích v režimu 24/7. V případě kritické situace pak spustí poplach v řádu vteřin. To může v praxi předejít mnoha tragickým scénářům způsobeným pozdním zásahem lékaře,“ uzavřel Šotek.

  Zdroj: Tisková zpráva  Nepřehlédněte