Unikátní výběh pro lvy berberské otevřela plzeňská ZOO

30.6.2022
Andrea Jančová

Plzeňská Zoologická a botanická zahrada slavnostně otevřela zmodernizovaný venkovní výběh pro lvy berberské. Výběh se dočkal kompletní rekonstrukce po dvaceti letech, rozšířen byl například vodní příkop s velkou vyhlídkou, okolí bylo doplněno objekty a výzdobou v berberském stylu.

Expozice získala bezpečnostní prvky tak, aby splňovala nové legislativní a veterinární požadavky pro chov lvů. Náklady dosáhly 31 milionů korun, město Plzeň se podílelo 19 miliony. Při slavnostním představení si nový výběh vyzkoušeli tři lvi – nejstarší samec Mates a jeho téměř dvouletí potomci Fazan a Farida. Expozici však začnou trvale užívat až za přibližně tři týdny poté, co se dobře zakoření tráva a ostatní vegetace. Druhou část lví smečky – samici Tamiku a v květnu tři narozená koťata – návštěvníci zatím neuvidí. Spojení s první částí smečky bude možné nejdříve po 80 dnech věku koťat a především poté, co to situace ve lví skupině dovolí.

Lev berberský ZOO Plzeň

Na velkém množství nových naučných panelů se návštěvníci mohou dočíst o Berberech, lidech a přírodě severní Afriky, a mnoho informací o lvech, jejich roli v přírodě a způsobu chovu v zoo i o samotném plzeňském chovu. Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Dosud bylo odchováno osm mláďat. Předposledním – Fazanovi a Faridě budou v srpnu dva roky a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou. Poslední odchov je z 9. května 2022, kdy přišla na svět tři lvíčata.

Zdroj :vz, Zoologická zahrada města Plzně, Magistrát města Plzně


Témata:

Nepřehlédněte