Uprchlické centrum v Ústí pojede i po konci nouzového stavu

22.6.2022
Redakce

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Ústí nad Labem bude fungovat i v případě, že vláda neprodlouží nouzový stav. Pokud tedy nebude nouzový stav pokračovat, bude centrum otevřeno pouze ve všední dny od 8:00 do 16:00, teď je otevřeno denně včetně víkendů a svátků od 8:00 do 17:00. Pokud by vláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu, centrum by fungovalo stejně, možná by se jen zkrátila otevírací doba.

„Vláda nám vůbec neoznámila, co bude po ukončení nouzového stavu, takže jsme se museli připravit zase sami. Tak jsme se dohodli, že KACPU bude pokračovat. Bude to v omezeném režimu,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Podle něj bude fungovat také pohotovost, pokud přijede větší množství lidí, které bude třeba odbavit. Lidé prchající před válkou, kteří dorazí mimo otevírací dobu centra, budou mít nadále možnost využít dočasné přístřeší.

Po uzavření pražského centra se podle Schillera nic nezměnilo. Do centra podle něj přijelo jen o několik málo desítek lidí víc. „Na další příjezd uprchlíků se připravujeme, ale zatím máme kapacitu ubytování dostatečnou,“ řekl Schiller.

O uprchlíky v centru se budou nadále starat hasiči, kteří jim například zprostředkovávají ubytování. „Zároveň jsme se museli domluvit s Dobrovolnickým centrem Ústí nad Labem, zda by nám dál mohli zajišťovat služby dobrovolníků, s Ústeckou komunitní nadací, zda by nám dál mohli zajišťovat tlumočení. Tyto technikálie jsme dnes vyřešili a domluvili jsme se na nich,“ doplnil včera mluvčí úřadu Martin Volf.

Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, které má denní kapacitu 300 lidí, prošlo od jeho otevření do pondělní půlnoci 16 645 uprchlíků. V pondělí 70. Prostřednictvím hasičů bylo ubytováno 4086 lidí, v pondělí 36.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte