Úroda chmele se čeká průměrná. Na Žatecku začíná sklizeň

19.8.2020
Redakce

„Začali jsme pozvolna, i když chmel není úplně dozrálý, ale máme tady lidi ze zahraničí, kteří chtějí pracovat,“ řekl chmelař Pavel Kozlovský z Účelového hospodářství Stekník. Brigádníkům musí pěstitelé letos zajistit nejen ubytování, ale pro některé z nich také testy na covid-19. „Přivézt a otestovat jsme museli nechat Rumuny. Slováků zase nejprve bylo nahlášeno 45, ale po informacích o situaci v ČR se jich 15 odhlásilo, takže jsme rychle zajistili příjezd alespoň těch třiceti,“ uvedl Kozlovský.

Na sklizeň není potřeba tolik lidí jako na zavádění chmele. Do práce se teď zapojuje i řada vysokoškoláků. Ti pomáhali pěstitelům i na jaře, kdy byla personální situace kritická. „Agentury nám tehdy zajistily Ukrajince, kteří tu byli v posléze kvůli koronaviru zavřených továrnách. No a pak už jsme sháněli jednotlivce,“ řekl Kozlovský.

Závlahu mají hospodářství na Stekníku na všech 130 hektarech. „Úroda bude lepší než průměr,“ uvedl Kozlovský. Jinde je znát, že v červenci srážky na Žatecku chyběly. Podle vegetační zprávy společnosti Chmelařství družstvo Žatec objem srážek byl žatecké oblasti velice slabý. „Objem srážek za měsíc červenec 2020 činí 12,60 milimetrů, což je nejnižší hodnota za posledních pět sledovaných let,“ uvedla společnost.

Predátoři jsou přežraní. Zemědělci v Ústeckém kraji kvůli hrabošům zvažují, zda zasít řepku

Svaz pěstitelů chmele ČR bude mít informace k úrodě až po sklizni. „Zatím to s úrodou vypadá na průměr,“ řekl tajemník svazu Michal Kovařík. Ovlivnit sklizeň může ještě počasí. „První rozbory kvality vypadají dobře,“ dodal.

Bouřka, která na Přerovsku poničila v zemědělskému družstvu v Kokorách 16 hektarů chmelnic, zasáhla i jiná místa v ČR. „Odhadujeme, že dohromady spadlo v celé republice zhruba 40 až 50 hektarů chmelnic,“ uvedl Kovařík. Chmel letos zabírá plochu zhruba 4970 hektarů.

Loni se sklizeň chmele meziročně zvýšila o 39,4 procenta na 7145 tun s průměrným výnosem 1,43 tuny na hektar.

vera/čtk

Zámecké sídlo potřetí v aukci. Ústecký kraj se pokouší prodat zámek v LiběšicíchNepřehlédněte